Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 11.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

MOODY'S YÜKSEK MAHKEME KARARININ POLONYA'NIN REDİ NOTUNA OLUMSUZ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Derecelendirme kuruluşu Moody's 8 Ekim tarihli raporunda Polonya'nın anayasa mahkemesi kararının Avrupa Birliği ile ilişkileri gerdiğini ve kredinin negatif olduğunu söyledi.

Ülkenin Anayasa Mahkemesi Perşembe günü AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya anayasasına uymadığına karar vererek Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Moody's'e göre, Polonya'nın en yüksek mahkemesinin son kararı, AB Kurtarma Fonu'ndan sağlanan fonların ödenmesinde daha fazla gecikmeye ve Polonya'nın kredi profili için olumsuz olan 2022'de daha düşük GSYİH büyümesine neden olabilir.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen Cuma günü, Polonya Anayasa Mahkemesi kararından "derin endişe duyduğunu" söyledi ve Komisyon servislerine kararı "kapsamlı ve hızlı bir şekilde" incelemeleri talimatını verdi.

AK'nin sonraki adımlarına Polonya kararını inceledikten sonra karar vereceğini de sözlerine ekledi.

Derecelendirme kuruluşu, 8 Ekim tarihli raporunda, Avrupa Komisyonu'nun Ulusal Kurtarma Planı'nın onayını bekleteceğini ve Varşova'ya milyarlarca Euro'luk AB kurtarma yardımının ödenmesini 2022'ye "derin" taşıyacağını söyledi.

Moody's, Polonya kararının, hukukun üstünlüğünün ihlal edildiği algısı nedeniyle AB'nin AB ödemelerini normal bütçeden alıkoymasına izin veren bir mekanizmayı da tetikleyebileceğini ekledi.

Rapora göre, bu tür önlemlerin 2021'deki reel GSYİH büyümesi üzerindeki etkileri önemsiz olsa da, 2022'de GSYİH büyümesi üzerinde ağırlık oluşturacak.

Ajans, AB Kurtarma Fonu'ndan fonların ödenmesindeki uzun süreli gecikmelerin, Moody's'in mevcut yüzde 4,5'lik tahminine karşı 2022'deki GSYİH büyümesini yaklaşık yüzde 4'e düşürebileceğini yazdı.

Aynı zamanda Moody's uzmanları, AB ile ilişkilerin daha da bozulmasının Polonya'nın AB'den ayrılma riskinin artmasına yol açacağına inanmıyorlar.

Ajans, AB üyeliğinin ekonomik faydalarının yanı sıra, Polonyalıların büyük bir çoğunluğunun blokta kalmayı tercih ettiğini yazdı.

Üç büyük derecelendirme kuruluşu arasında Moody's, Polonya'nın en yüksek notunun yazarıdır. Fitch ve S&P'ye göre Polonya'nın notu 'A-'. Üçü de Polonya'ya 'durağan' bir görünüm veriyor. Moody's Polonya için yeni not incelemesini 29 Ekim'de yayınlayacak.

 

POLONYA ENERJİ AKTARIM MALİYETLERİNİN ARTMASINDAN ENDİŞELİLER

Yeni bir ankete göre, Polonyalıların çoğunluğu yeşil enerjiye geçişin hane bütçeleri üzerinde baskı oluşturacağından korkuyor.

IBRiS kamuoyu yoklaması, kuyuların yüzde 51'inin yeşile geçmenin kendilerine daha pahalıya mal olacağını düşünürken, yüzde 30'u yenilenebilir enerjiye geçişin hanehalkı finansmanını iyileştireceğine inandığını buldu.

Artan maliyetlerden endişe duyanların yüzde 18'i, geçiş nedeniyle hane bütçelerinin "kesinlikle" kaybedeceğinden korkuyor.

IBRiS, Polonya'daki Rzeczpospolita için her gün 24-25 Eylül tarihlerinde 1100 Polonyalı temsili bir örneklem üzerinde bilgisayar destekli anket gerçekleştirdi.

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

AKARYAKIT / PKN ORLEN - Yakıt devi PKN Orlen, varlıklarının Lotos tarafından satışı konusunda çok sayıda ortakla görüşüyor. CEO Daniel Obajtek günlük Rzeczpospolita gazetesine verdiği röportajda, şirketin ön tekliflerin analizlerini zaten yürüttüğünü ve nihai satın alma tekliflerini beklediğini söyledi. (Rzeczpospolita)

 

AKARYAKIT, NÜKLEER GÜÇ / PKN ORLEN - CEO Daniel Obajtek günlük Rzeczpospolita gazetesine verdiği röportajda, yakıt devi PKN Orlen'in kimyasal grup Synthos ile küçük modüler nükleer reaktör (SMR) yatırım anlaşmasıyla ilgili "ileri düzey" görüşmelerde bulunduğunu söyledi. CEO, Polonya'daki ilk SMR'lerin 8-10 yıl içinde inşa edilmesi gerektiğini belirtti. (Rzeczpospolita)

 

AKARYAKIT, YENİLENEBİLİRLER / PKN ORLEN - CEO Daniel Obajtek günlük Rzeczpospolita gazetesine verdiği röportajda, Litvanya'daki Mazeikiai tesisinde gerekli modernizasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra PKN Orlen'in Ukrayna akaryakıt pazarında genişleyebileceğini söyledi. Firma ayrıca Baltık Denizi'ndeki açık deniz yatırımlarıyla ilgili olarak Litvanya, Letonya ve Estonya ile de görüşmelerde bulunuyor. Firmanın şu anda Baltık Denizi'nde 4,6 GW için bir offshore lisansı var, ancak kapasitesini yaklaşık 10 GW'a çıkarmak istiyor. Orlen, 11 ek izin almayı düşünüyor (Rzeczpospolita)

 

AKARYAKIT / PKN ORLEN - Akaryakıt firması PKN Orlen, günlük Rzeczpospolita gazetesine verdiği röportajda, müşterilerine mümkün olan en iyi yakıt fiyatlarını sunmak için tüm süreçleri optimize ettiğini söyledi. (Rzeczpospolita)

 

BANKACILIK / ING BSK - Puls Biznesu gazetesinin haberine göre, Banka ING BSK, döviz ipotek kredisi olan birkaç müşterisine zlotiye döviz ipotek dönüşümleri sunmak için Millennium ve PKO BP'ye katılacak. Prosedür, PKO BP tarafından sunulana benzer ve şartlar aynı olacaktır. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK / ALIOR - Alior Bank şimdi, 2018'in ilk davasına daha fazla müşteri katıldığı için, W Investments fonlarının yatırım sertifikalarını sattığı müşterilerinden toplu davada 103,9 milyon PLN (22,4 milyon Euro) tazminat talebiyle karşı karşıya. Müşteriler, Alior'un sertifikaları yanlış sattığını iddia ediyor. Banka, yanlış satış kanıtı sunabilecek küçük bir müşteri grubuyla zaten anlaşmaya vardı, ancak sistematik bir yanlış satış sürecine dahil olduğunu reddediyor. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK - Kredi bilgi firması baş analisti Waldemar Rogowski, Polonya bankalarının ipotek kredisi arayan müşteri sayısında Mart ayından bu yana düşüşte olduğu için bir düşüşle karşı karşıya olduğunu söyledi. Mortgage kredilerindeki artışların, yalnızca gayrimenkul fiyatları arttıkça bu kredilerin artan ortalama değerinden kaynaklandığını belirtiyor. Bir kredinin ortalama değeri, Ağustos ayında 320.000 PLN'den (69.700 EUR) ve Haziran 2020'de 277.000 PLN'den (60.000 EUR) Eylül ayında 333.000 PLN'ye (72.000 EUR) yükseldi. Krediler, finan analisti Jaroslaw Sadowski faiz oranlarındaki artış, ipotek kullanılabilirliğini azaltacaktır dedi. (Puls Biznesu)

 

ENERJI / PGE - Günlük Parkiet gazetesinin resmi olmayan bilgilere dayandırdığı haberine göre, elektrik şirketi PGE'nin Turow tesisindeki linyit yakıtlı bloğu en az 18 Ekim'e kadar bakım için üretim durmasına tabi tutulacak. Onarımdan sorumlu konsorsiyumun bir parçası olan inşaat firması Budimex, durdurmanın vantilatördeki teknik hatalarla ilgili olduğunu duyurdu. (Parket)

 

GAYRİMENKUL - Polonya'nın temel faiz oranını 40 baz puan artırma kararı, büyüklüğü çok küçük olduğu için gelişen konut piyasasını yavaşlatmak için muhtemelen pek az şey yapacak, ancak daha fazla artışların, önce yatırım satın alımları üzerinde, ancak daha sonra konut alımları üzerinde bir etkisi olacaktır. Analistler ve emlak piyasası oyuncularının kendi konut ihtiyaçları olduğuna inanıyor. (Parket)

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

İKTİDAR PARTİSİ ÇİFTÇİLER ARASINDA ARTAN MEMNUNİYETSİZLİĞİGİDERMEK  İÇİN ÇÖZÜM PAKETİ SUNUYOR

Polonya'nın muhafazakar iktidar partisi Hukuk ve Adalet (PiS) Cumartesi günü düzenlediği kongrede, son zamanlarda hükümet politikasıyla ilgili hayal kırıklıklarını dile getiren çiftçileri desteklemek için bir çözüm paketi sundu.

Çiftçiler artan gübre ve akaryakıt fiyatlarından, hükümetin hayvanlarını yok eden Afrika Domuz Ateşi (ASF) ile mücadeledeki verimsizliğinden ve ürünleri için aldıkları düşük ödemelerden şikayet ettiler.

Bir çiftçi örgütü olan Agrounia, Polonya genelinde protesto gösterileri düzenliyor, yolları kapatıyor ve hükümete ve özellikle tarım bakanına açıkça saldırıyor.

Ancak PiS lideri Jaroslaw Kaczynski Cumartesi günü yaptığı açıklamada, çiftçilerin her zaman partisinin merkezinde olduğunu söyledi.

Kaczynski, "Bugün, yıllar sonra tekrarlamak istiyorum: Polonyalı çiftçilerin temsilcisiyiz, bununla gurur duyuyoruz, bu onurla gurur duyuyoruz." dedi.

Parti lideri, ürünlerini satmalarının kolaylaştırılması, sigorta sübvansiyonları, ASF ile mücadelede artan çabalar ve vergi indirimleri de dahil olmak üzere Polonyalı çiftçilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan bir dizi yeni çözümü duyurdu.

Kaczynski, hükümetin Polonya gıda işleme endüstrisini yeniden inşa etmek için 4,5 milyar PLN (1 milyar Euro) ayıracağını da söyledi.

Kongrede de hazır bulunan Başbakan Mateusz Morawiecki, Polonyalı çiftçilere yönelik AB sübvansiyonlarını önümüzdeki iki yıl içinde AB ortalamasına eşit veya daha yüksek hale getirme sözü verdi.

 

BAŞBAKAN “ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI, ANAYASA'NIN ÖNCELİKLİ OLDUĞUNU TEYİT ETMEKTEDİR”

Polonya Başbakanı Perşembe günkü Anayasa Mahkemesi'nin Polonya anayasasının AB hukuku üzerindeki önceliğine ilişkin kararının, anayasanın Polonya'daki en yüksek hukuk kaynağı olduğunu doğruladığını söyledi.

Mahkeme, AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya anayasasına uymadığına karar vererek, Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Mahkemenin ülkenin başbakanının talebi üzerine verilen kararı, hukukun üstünlüğünden çevreye kadar çeşitli çatışmalar nedeniyle halihazırda baskı altında olan Polonya ile AB arasındaki ilişkileri zorlayabilir.

Mateusz Morawiecki Perşembe akşamı Facebook'ta, "Anayasa Mahkemesinin kararı, Polonya Cumhuriyeti anayasasının içeriğinden kelimenin tam anlamıyla neyin ortaya çıktığını, yani anayasa hukukunun diğer hukuk kaynaklarına göre üstün olduğunu doğrulamaktadır."

Polonya ve diğer Orta Avrupa ülkelerinin AB'ye katılımının "son yıllardaki en önemli olaylardan biri" olduğunu da sözlerine ekledi.

"Hem bizim için hem de AB'nin kendisi için" diye yazdı. "Bundan hepimiz kazandık. Bu yüzden açıkça söylüyorum: Polonya'nın yeri Avrupa uluslar ailesindedir ve olacaktır."

Gönderi şöyle devam etti: "Diğer ülkelerle aynı yasalara sahibiz. Bu yasalara saygı gösterilmesini istiyoruz. Avrupa Birliği'nde davetsiz bir misafir değiliz. Bu yüzden ikinci kategori bir ülke muamelesi görmeyi kabul etmiyoruz. . Saygı toplumu istiyoruz. O da bizim topluluğumuz, Birliğimiz. Biz böyle bir Birliği istiyoruz ve böyle bir Birliği yaratmaya devam edeceğiz."

 

SENATO, POLONYA'NIN AB'DEKİ VARLIĞINA İLİŞKİN KARARI ONAYLADI

Polonya Senatosu, Polonya'nın bir gün önce AB hukukunun üstünlüğüne karşı çıkan en yüksek mahkeme kararının ardından Polonya'nın Avrupa Birliği'ndeki varlığını sürdürmesine ilişkin bir kararı Cuma günü kabul etti.

Kabul edilen belgede, "Polonya Cumhuriyeti Senatosu, Polonya'nın Avrupa Birliği'ndeki varlığının devamı olan ulusal çıkarları koruyacağını beyan eder."

30'dan fazla muhalefet ve bağımsız senatörün getirdiği karar, çekimsersiz 51'e karşı 47 oyla kabul edildi. Senato, iktidardaki Hukuk ve Adalet partisi Marek Pek'in bir senatörün kararı reddetme önerisini reddetti.

Senatörler kararda, "Avrupa Birliği üyeliğinin Polonya'nın refah ve güvenliğini artırdığını ve Avrupa anlaşmalarında yer alan hak ve özgürlükleri kullanmanın Polonya Cumhuriyeti vatandaşlarının çıkarına olduğunu" söyledi.

Belgede, "Bu haklar ortaklaşa savunulmalı" denildi.

Üst meclis ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin Perşembe günkü kararını "Polonya Anayasasının temel ilkeleriyle tutarsız ve Polonya raison d'état gerekliliklerine aykırı" bulduğunu söyledi.

Kararda, "Senato, iktidar partisi tarafından kontrol edilen Mahkeme tarafından verilen bu kararın, Polonya'nın Avrupa Birliği'nden çekilmesine yasal bir giriş teşkil etmesinden duyduğu endişeyi ifade ediyor" denildi.

Polonya Anayasa Mahkemesi Perşembe günü, AB anlaşmalarının bazı bölümlerinin, AB'nin ülkenin yargı meseleleri gibi bloğa yetkilerini ertelemediği alanları etkilemesine izin vermeyen Polonya anayasasıyla uyumlu olmadığına karar verdi.

 

AB HUKUKUNUN ÖNCELİĞİ AB'NİN TEMEL TAŞIDIR - RESMİ

AB'nin Dışişleri şefi, AB hukukunun ulusal hukuk üzerindeki önceliğinin bloğa üyeliğin bir ayağı olduğunu söyleyerek, Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki üstünlüğünü sorgulayan Polonya anayasa mahkemesi kararına tepki gösterdi.

Cuma günü Madrid'de konuşan AB'nin dışişleri yüksek temsilcisi Josep Borrell, kararın Polonya ile AB arasında hukukun üstünlüğü konusundaki anlaşmazlığı tırmandırabileceği konusunda da uyardı.

Borrell, "AB'nin temel direklerinden biri AB hukukunun önceliğidir." dedi.

Perşembe günü, Polonya Anayasa Mahkemesi AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya Anayasasına uymadığına karar vererek Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Böyle bir karar Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki tarafından talep edildi.

 

AK BAŞKANI, POLONYA ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARINDAN DERİN ENDİŞE DUYUYOR

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Cuma günü yaptığı açıklamada, AB hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorgulayan Polonya Anayasa Mahkemesi kararından "derin endişe duyduğunu" söyledi.

Karar, Polonya-AB ilişkilerine önemli bir meydan okuma oluşturabilir. Kararın ilişkiye daha fazla baskı katabilmesi için iki taraf bir süredir bazı konularda anlaşmazlık yaşıyor.

Von der Leyen, "Polonya Anayasa Mahkemesi'nin dünkü kararından derin endişe duyuyorum" dedi. "Komisyon servislerine konuyu kapsamlı ve hızlı bir şekilde analiz etmeleri talimatını verdim."

Komisyonun kararı inceledikten sonra sonraki adımlarına karar vereceğini de sözlerine ekledi.

AB bir değerler ve yasalar topluluğudur” dedi. "Birliğimizi bir arada tutan ve güçlü kılan budur. Birliğimizin hukuk düzeninin kurucu ilkelerini savunacağız. 450 milyon Avrupalımız buna güveniyor."

 

FRANSIZ VE ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANLARI AB HUKUKUNA UYUM HAKKINDA BİLDİRİ YAYINLADILAR

Cuma akşamı Fransa ve Almanya dışişleri bakanları Jean-Yves Le Drian ve Heiko Maas, AB yasalarına uyulması konusunda özellikle Polonya'yı işaret ettikleri ortak bir bildiri yayınladılar.

Açıklamada Bakanlar, Avrupa Komisyonu'nun Polonya ile olan hukukun üstünlüğü anlaşmazlığında desteklerini dile getirdiler ve "Avrupa Birliği üyeliğinin ortak değerlere ve kurallara tam ve koşulsuz bağlılıkla el ele gittiğini vurguladılar.

Bakanlar, "Bu kurallara ve değerlere saygı göstermek her üyenin ve dolayısıyla Avrupa Birliği içinde hayati bir yer tutan Polonya'nın görevidir." "Bu sadece ahlaki bir taahhüt değil, aynı zamanda yasal bir taahhüt."

Açıklama, Polonya anayasa mahkemesinin Perşembe günü verdiği ve AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya anayasasına uymadığını belirten ve Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorgulayan kararına yanıt olarak geldi.

Polonya başbakanının talebi üzerine verilen karar, hukukun üstünlüğünden çevreye kadar bir dizi çatışmanın baskısı altında olan Polonya ile AB arasındaki ilişkileri zorlayabilir.

 

MUHALEFET LİDERİ İKTİDARIN POLEXİT İSTEDİĞİ YÖNÜNDE UYARIYOR

Muhalefet lideri Donald Tusk Cuma günü bir radyo röportajında, Polonya'nın iktidar partisi Hukuk ve Adalet (PiS) ülkeyi AB'den çıkarmak istediğini, ancak Polonyalıların AB üyeliğine güçlü desteği nedeniyle bunu açıkça söylemediğini söyledi.

Tusk'un sözleri, Polonya anayasa mahkemesinin AB'nin ulusal hukuk üzerindeki önceliğini sorgulayan ve birçok AB Antlaşması maddesinin Polonya anayasasına uygun olmadığını belirten Perşembe günü verdiği bir karara yanıt olarak geldi.

Polonya yasalarının önceliği beyanı AB üyeliğinin temel ilkelerinden birine karşı çıkan karar, AB'de büyük endişe yarattı.

Kararı protesto etmek amacıyla Varşova'da Pazar günü yapılacak bir miting öncesinde konuşan Tusk, hükümetin Polexit planları olmadığına dair güvencelerine inanmadığını söyledi. Tusk, Polonya'nın AB üyeliğinin savunmayı görevi olarak gördüğünü söyledi ve "tek başına yapmak zorunda kalsa bile" herhangi bir çıkış girişimine karşı çıkacağına söz verdi.

Bakan ayrıca, yalnızca güçlü halk muhalefetinin hükümeti etkileyebileceğini savunarak AB'yi destekleyen Polonyalılara karara karşı protesto gösterilerine katılma çağrısında bulundu.

Tusk, "Hiç şüphe yok ki PiS, Polonya'yı AB'den çıkarmak konusunda mırıldanıyor ve gevezelik ediyor. Bunu söylüyorlar, sonra şunu söylüyorlar... ama bazen perde kapanıyor ve gerçek niyetlerini görebiliyorsunuz. Ama söyleyemezler. çünkü üyelik için desteğin çok yüksek olduğunu görebiliyorlar" dedi Tusk. Sadece pes edemeyiz... Benim hissettiklerimi hisseden herkesin protestolara katılmasını çok isterdim, dedi.

Perşembe kararına karşı Pazar günü Varşova, Bialystok, Czestochowa, Kielce, Koszalin, Plock, Poznan, Gdansk, Radom ve Zakopane dahil olmak üzere bir dizi Polonya kentinde protestolar planlandı.

 

MAHKEME AB İLE ÇATIŞMA YARATACAK KARAR ALDI - MUHALEFET MILLETVEKILI

Polonya'nın en büyük muhalefet partisi olan Sivil Platform'un (PO) genel başkan yardımcısı, Anayasa Mahkemesi'nin Polonya anayasasının AB yasalarına göre önceliği konusundaki kararının ülkeyi Brüksel ile yüzleşme yoluna soktuğunu söyledi.

Tomasz Siemoniak, kararın AB fonlarına erişimde "gerçek sorunlara" yol açacağını da söyledi.

Anayasa Mahkemesi Perşembe günü AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya anayasasına uymadığına karar vererek Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Mahkemenin ülkenin başbakanının talebi üzerine verilen kararı, hukukun üstünlüğünden çevreye kadar çeşitli çatışmalar nedeniyle halihazırda baskı altında olan Polonya ile AB arasındaki ilişkileri zorlayabilir.

Radio Wroclaw'a konuşan Siemoniak, Mahkemenin kararını "çok kötü" olarak nitelendirdi.

"Bu, PiS (iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi - PAP) siyasi kampının bilinçli bir kararıdır, çünkü sonuçta hiç kimse sözde Mahkeme'nin yön değiştirmek için herhangi bir bağımsızlığına sahip olduğuna inanmıyor" dedi. 1990'lardan beri Polonya, AB ve Nato ya da Batı yönünde gitti, şimdi 180 derecelik bir dönüş oldu."

Mahkemenin dilinin ve davranışının "neler olduğunu açıkça gösterdiğini" söylemeye devam etti.

Siemoniak, "Ne de olsa, AB üyeliğimizin bir çeşit açık büfe öğle yemeği olacağını, mevcut hükümete uygun yasaları seçebileceğimizi kimse kabul edemez," diye devam etti Siemoniak. "AB'ye katılım konusunda bir referandum yapıldı ve Polonyalıların çoğu buna oy verdi. Hukuk ve Adalet ve (o zamanki) Başkan Lech Kaczynski de dahil olmak üzere tüm siyasi sahne tarafından kabul edilen anlaşmalar vardı. Dünkü karar bunu dramatik bir şekilde sorguladı."

PO genel başkan yardımcısı, Polonya anayasasının daha önemli olduğundan kimsenin şüphe etmediğini, ancak Polonya'nın AB üyeliğini düzenleyen anlaşmaların hiçbir şekilde onunla çelişmediğini savunduğunu söyledi.

"17 yıl AB'de olabildik ve kimse sorgulamadı, sözde Anayasa Mahkemesi dün sorguladı" dedi.

"Avrupa Komisyonu tarafından hemen bir açıklama yapıldıktan sonra, Avrupa Birliği bunu bir çatışma adımı olarak değerlendirecektir.... Avrupa Birliği'nden ayrılmanın ilk adımı olarak değerlendirilebilecek bir çatışma adımıdır... Bence Polonya'nın AB'deki varlığını destekleyen Polonyalıların yüzde 80'i bu niyeti açıkça görüyor."

 

POLONYA VE BRÜKSEL, AK'NİN BELARUS SINIRINA ERİŞİMİNE İLİŞKİN GÖRÜŞMELERDE BULUNUYOR

Polonya ve AB, Avrupa Komisyonu (AK) yetkililerinin Polonya'nın Belarus sınırına yakın bölgelere erişmesine izin verme olasılığı konusunda görüşmelerde bulunuyorlar ve şu anda olağanüstü hal nedeniyle yasak.

Polonya, Belarus'tan Polonya'ya geçen göçmen sayısının artması nedeniyle Belarus sınırı boyunca olağanüstü hal ilan etti. Polonya, Baltık Ülkeleri ile birlikte, Beyaz Rusya'yı, AB'yi istikrarsızlaştırmaya yönelik kasıtlı bir politikanın parçası olarak göçmenleri sınırın ötesine itmekle suçladı.

AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Polonya-Belarus sınırının da AB'nin dış sınırı olması nedeniyle kapalı bölgede AB varlığının gerekli olduğunu ve bunun "şeffaflık ve işbirliğini" sağlayacağını söyledi.

Acil durum yasalarına göre ziyaretçilerin sınır bölgesine girmesine izin verilmiyor.

Ayrıca Polonya tarafına medyanın bölgeye girmesine izin verme çağrısında bulundu.

Perşembe günü Ylva Johansson, göçmen krizinin benzeri görülmemiş bir saldırganlık eylemi oluşturduğunu söyledi ve AB'den kararlı ve uyumlu bir yanıt verilmesi çağrısında bulundu.

Polonya Sınır Muhafızları, göçmenlerin sınırı geçmek için her gün yüzlerce girişimde bulunduğunu söyledi.

Varşova, Minsk'in binlerce göçmeni Belarus'a davet ettiğini, ancak onları Polonya sınırına götürmek ve onları sınırdan geçmeye teşvik etmek, hatta zorlamak için davet ettiğini söyledi.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI AŞI YAPILMIŞ KİŞİLERDEN SADECE %0,1'İNİN COVİD-19’DAN ÖLDÜĞÜNÜ BİLDİRDİ

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, tam aşılı kişilerin yalnızca yüzde 0,1'i Covid-19'dan öldü.

Bakanlık ayrıca, Polonya'nın ilkbaharda koronavirüs aşısının ikinci dozunu dağıtmaya başlamasından bu yana tam aşılı kişiler arasında 759 Covid ölümü olduğunu, aynı dönemde Covid nedeniyle toplam 39.782 ölüm olduğunu söyledi.

"Koronavirüse yakalanan tüm ölümlerin yüzde 1,9'unu aşılı kişiler oluşturuyor" diyen Bakanlık ölümlerin aşıyla ilgisi olmadığını da bildirdi.

Yaklaşık 20.000 tam aşılı insan, toplam 1.43 milyon enfeksiyona karşılık gelen koronavirüse yakalandı.

Tamamen aşılanmış Polonyalılar toplam grubun sadece yüzde 1,3'ünü oluşturuyordu.

38 milyon nüfuslu Polonya, şu ana kadar 19,6 milyona yakın kişiye tam aşı yapmayı başardı.

 

VARŞOVA'DA KAMU ÇALIŞANLARI DÜŞÜK ÜCRETLERE KARŞI GÖSRTERİ YAPTI

Polonyalı kamu sektörü çalışanları Cumartesi günü Aile ve Çalışma Bakanlığı önünde ve Varşova çevresindeki diğer birçok yerde düşük ücretlere karşı gösteri yaptı.

OPZZ sendika derneği tarafından düzenlenen protestoya ZUS sosyal sigorta şirketinden yönetim çalışanları, mahkemeler de dahil olmak üzere adalet sektörü, karayolu ulaştırma müfettişliği ve ordu katıldı.

OPZZ başkan yardımcısı Barbara Popielarz, "bütün kamu sektörü, tüm insanların adil ücret alma hakkı olduğu için ücretler için savaşıyor" dedi.

Popielarz, "Enflasyon yükseliyor, fiyatlar yükseliyor, ancak maaşlarımız artmıyor" dedi.

Protestocular başbakana "insana uygun bir ücret" talep eden bir dilekçe hazırladılar.

Hükümet, kamu sektörünün ücretlerini yüzde 4,4 artırmayı planlıyor, ancak OPZZ yüzde 12'lik bir artış talep ediyor. Polonya'da enflasyon son yirmi yılın en yüksek seviyesinde ve yüzde 6'ya yaklaşıyor.

 

ÖĞRETMENLER ÜCRETLER İÇİN PROTESTO GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ

Cumartesi günü yüzlerce öğretmen, Eğitim Bakanlığı binasının dışında ve yakındaki birkaç yerde düşük ücret nedeniyle protesto gösterisi düzenledi.

Protesto, Polonya Öğretmenler Sendikası (ZNP) tarafından Eğitim Bakanının Eylül ayı ortasında öğretmen iş yüklerini ücret artışlarına eşlik etmeden artırma önerisine yanıt olarak düzenlendi.

Protestocular daha yüksek ücret ve daha iyi çalışma koşulları talep etti ve "öğretmenlere karşı kibir ve saygısızlığa son verilmesi" çağrısında bulundu.

ZNP başkanı Slawomir Broniarz, eğitim bakanının planlarının "öğretmenlik mesleğinin ne olduğunu tamamen yanlış anladığını" gösterdiğini söyledi.

Broniarz, protestocuların "ücretsiz, bağımsız ve iyi ücretli öğretmenlere dayalı ücretsiz, bağımsız eğitim" istediğini söyledi.

Broniarz ayrıca, iş yükündeki artışın birçok öğretmenin mesleği bırakmasına ve diğerlerini aynı anda birkaç okulda çalışmaya zorlamasına ve bunun da aslında eğitim seviyesini düşürmesine neden olacağı konusunda uyardı.

Göstericiler, grev sonrası bakanlığa bıraktıkları dilekçede, iş yükü zam planlarının geri çekilmesini istedi.

Eğitim Bakanlığı Cuma günü PEİ'ye yaptığı açıklamada, sendikalardan ve yerel yönetimlerden öğretmen talepleri hakkında görüş aldığını ve şimdi inceleyeceğini söyledi.

Bakanlık ayrıca 22 Ekim'de öğretmenlerle yeni bir görüşme turu duyurdu.

 

POLONYA’DA PAZAR GÜNÜ 1.527 YENİ KORONAVİRÜS VAKA OLDU, 5 ÖLÜM

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Cumartesi günü bildirilen 2.012 vakaya karşı, Pazar sabahına kadar son 24 saat içinde 1.527 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve beş ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 778 ventilatöre karşı ventilatöre bağlı 226 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 2.273'ten 2.327 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 100.756 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.668.521 kişi iyileşti.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Prag: Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman Pazar günü hastaneye kaldırıldı ve cumhurbaşkanının parlamento seçimlerinden sonra yeni bir hükümet kurma konulu siyasi müzakerelere öncülük edeceği kilit bir dönemde belirsizliği beraberinde getirdi.

Cumartesi günü, Çek merkez sağ muhalefet grubu Birlikte, Cumartesi günü sürpriz bir parlamento seçim sonuçlarında Başbakan Andrej Babis'in ANO partisini yendi ve birleşik çoğunluğa sahip olacak müttefiklerle yeni bir hükümet kurma sözü verdi.

Çek Televizyonu tarafından yapılan bir hesaplamaya göre, liberal Korsanlar/Belediye Başkanları ile birlikte bir diğer muhalefet grubu, parlamentonun 200 sandalyeli alt kanadında toplam 108 sandalye kazanma yolunda ilerliyorlardı.

Bu, iki partiye, Cumartesi günü öğle saatlerinde sona eren iki günlük seçimlerde parlamentodan ayrılan Babis ve iki müttefik partisinin yerini alma şansı veriyor.

67 yaşındaki Babis, kampanya sırasında koronavirüs pandemisini yanlış yönettiği, hızla artan borçları sadakalarla beslediği ve ofiste kendi ticari çıkarlarına yöneldiği eleştirileriyle mücadele etti. Babis tüm suçlamaları reddetti.

Sonuç, Babis'in müttefiki Başkan Milos Zeman'a bir darbe oldu ve Komünistler, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana ilk kez parlamento dışında oy kullandı.

 

Bağdat: Iraklılar Pazar günü, ABD öncülüğündeki 2003 işgalinin getirdiği demokratik sisteme olan inancını yitirerek, birçoğunun boykot edeceklerini söylediği bir parlamento seçimlerinde oy kullandılar.

İki yıl önce hükümet karşıtı kitlesel protestolara yanıt olarak, bağımsız adaylara yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir yasa uyarınca seçimler birkaç ay erken yapılıyor.

En güçlü partileri silahlı kanatlara sahip olan yerleşik, Şii İslamcı egemen seçkinlerin, tüm dış müdahalelere karşı çıkan ve başlıca rakipleri olan Şii popülist din adamı Mukteda es-Sadr liderliğindeki hareketle oyları süpürmesi bekleniyor. Parlamentonun en büyük fraksiyonu olarak ortaya çıkan İran müttefiki Şii gruplar.

Iraklı yetkililer, yabancı diplomatlar ve analistler, böyle bir sonucun ülkedeki veya daha geniş Orta Doğu'daki güç dengesini önemli ölçüde değiştirmeyeceğini, ancak Iraklılar için eski bir isyan lideri ve muhafazakar İslamcının hükümet üzerindeki etkisini artırabileceği anlamına gelebilir.

 

Aden: Güvenlik ve askeri kaynaklar, Yemen'in güneyindeki liman kenti Aden'i Pazar günü vali konvoyunu hedef alan bomba yüklü bir arabanın havaya uçması sonucu en az dört kişinin öldüğünü söyledi.

Devlet haber ajansı, her ikisi de güneyli bir ayrılıkçı grubun üyesi olan Vali Ahmed Lamlas ve tarım bakanı Salem el-Suqatri'nin bir "terörist suikast girişiminden" kurtulduğunu söyledi.

Bir güvenlik kaynağı, konvoydaki en az dört askerin öldüğünü söyledi.

Ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi'nin (STC) askeri sözcüsü, biri çocuk olmak üzere üç sivil olmak üzere en az beş kişinin yaralandığını söyledi.

Lamlas, Aden ve Yemen'in daha geniş güneyinin kontrolü için Suudi destekli hükümetle rekabet eden STC'nin genel sekreteri. STC ayrıca kendi safları arasında iç çatışmalara da tanık oldu.

 

Moskova: Acil Durumlar Bakanlığı, Pazar günü erken saatlerde Rusya'nın Tataristan bölgesinde kalkıştan sonra bir grup paraşütle atlayan uçağın düştüğünü, 16 kişinin öldüğünü ve altı kişinin yaralandığını söyledi.

Bölge valisi, 70 metre yükseklikte, pilotların sol motorlarının arızalandığını ve Menzelinsk şehri yakınlarına acil iniş yapmaya çalıştıklarını ve bir yerleşim bölgesinden kaçınmak için uçağı sola döndürmeye çalıştıklarını bildirdi.

Tataristan Valisi Rüstem Minnikhanov, uçağın kanadının iniş yaptığı sırada bir Gazelle aracına çarptığını ve aracın devrildiğini söyledi.

Uçakta 20 paraşütçü ve iki mürettebat bulunuyordu. Sağlık Bakanlığı, 6 kişinin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

 

 

MÜZİK VE SANAT REHBERİ

 

Müzeler, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar, filarmoni salonları ve kültür kurumları katı bir sağlık rejimine uymalıdır.

 

- Konser: 18. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması - 2. Etap, sabah ve akşam seansları, Polonya'dan ve tüm dünyadan genç sanatçılar tarafından icra edilen piyano resitalleri. Ulusal Filarmoni, Konser Salonu, 10 Sienkiewicza St., Pzt., Sal. ve Perşembe, 11, 12 ve 14 Ekim, 11:00 ve 5:00.

 

- Konser: Chopin Zamanı serisinin bir parçası olarak piyano resitali. Programda: Fryderyk Chopin. ZPAF sanat galerisi, 8 Zamkowy Sq., Pzt., Sal. ve Çarşamba, 11, 12 ve 13 Ekim, 18:00

 

- Müzikal: "Waitress", müzik ve sözleri Sara Bareilles'e ve librettosu Jessie Nelson'a ait bir müzikal. Kocası Earl ile kötü niyetli bir ilişki içinde olan bir fırıncı ve garson olan Jenna Hunterson'ın hikayesini anlatıyor. Jenna beklenmedik bir şekilde hamile kalınca doktoru Dr. Jim Pomatter ile bir ilişkiye başlar. Sıkıntılarından kurtulmanın yollarını ararken, bir turta pişirme yarışmasını ve büyük ödülünü bir şans olarak görüyor. Roma Müzikal Tiyatrosu, 49 Nowogrodzka St., Sal., Çar. ve Perşembe, 12, 13 ve 14 Ekim, 19:00

 

- Konser: "Varşova Saksafon Orkestrası", Varşova Saksafon Orkestrası tarafından Pawel Gusnar ve The Whoop Group yönetiminde gerçekleştirilen konser. Programda: Manuel Palau, Modest Musorgski, Edward Grieg, Wojciech Kilar, George Gershwin, Wojciech Chalupka ve Krzysztof Koszowski. Fryderyk Chopin Müzik Üniversitesi, Konser Salonu, 2 Okolnik St., Çar, 13 Ekim, 19:00

 

- Opera: George Friederich Handel tarafından ilk Kraliyet Müzik Akademisi için bestelenen üç perdelik opera dizisi "Rodelinda". Libretto, Antonio Salvi'nin daha önceki bir librettosuna dayanan Nicola Francesco Haym'a aittir. Rodelinda uzun zamandır Handel'in en büyük eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Polonya Kraliyet Operası solistleri tarafından, Krzysztof Garstka yönetiminde capella regia Polona topluluğu ile seslendirildi. Royal Łazienki Parkı, Eski Orangery'deki Kraliyet Tiyatrosu, 1 Agrykola St., Cum. ve Cumartesi, 15 ve 16 Ekim, 19:00

 

- Konser: "Verdi, Mercadante, Tchaikovsky", Jerzy Semkow Sinfonia Iuventus Orkestrası tarafından Miroslaw Jacek Blaszczyk yönetiminde Lukasz Dlugosz (flüt) ile icra edilen senfonik konser. Programda: Giuseppe Verdi, Saverio Mercadante ve Pyotr Tchaikovsky. Polonya Radyosu Witold Lutoslawski Konser Stüdyosu, 59 Modzelewskiego St., Cts., 16 Ekim, 19:00

 

- Konser: Polonya Radyo Orkestrası tarafından Varşova'da Bassem Akiki yönetiminde Klaudiusz Baran (akordeon) ile gerçekleştirilen senfonik konser.

Programda: Marta Ptaszynska, Bassem Akiki, Christoph Willibald Gluck ve Wolfgang Amadeus Mozart. Polonya Radyosu Witold Lutoslawski Konser Stüdyosu, 59 Modzelewskiego St., Paz., 17 Ekim, 18:00

 

- Sergi: "Hege Lonne", Polonya ile bağlantılı Norveçli sanatçının heykelleri, enstalasyonları ve video çalışmalarının yanı sıra 1980'ler ve 1990'lardan Varşova fotoğrafları sergileniyor. Hege Lonne (1961–2018) hem Polonya'da hem de Norveç'te yaşadı ve çalıştı, iki farklı kültürel çevreden ilham aldı. Trondheim'daki Kunstakademiet'te ve ardından Varşova'daki Güzel Sanatlar Akademisi'nde okudu. Varşova'daki Zacheta Ulusal Sanat Galerisi, 3 Malachowskiego Meydanı, 9 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.

 

- Sergi: Polonya'daki en seçkin çağdaş Polonyalı sanatçılardan biri olarak kabul edilen ve uluslararası alanda büyük beğeni toplamış bir sanatçı olarak kabul edilen Wilhelm Sasnal'ın eserlerinin Polonya'daki ilk kişisel sergisi "Böyle Bir Manzara". Sergi, Polonyalı Yahudilerin tarihini, kültürünü ve mirasını araştıran bir sanat programının parçası. Shoah'ın ardından Polonya manzarasını tasvir eden yaklaşık 60 resim ve çizim sergilendi. Sasnal'ın çalışmaları, Holokost'un, Art Spiegelman'ın çizgi romanı "Maus" gibi tanık ifadelerinde olduğu kadar, materyal ve hafızaya alınmış görüntülerde kaydedildiği şekliyle tartışılıyor. POLIN Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, 6 Anielewicza St., 10 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.


potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa