Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 13.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

BANKACILIK - Polonya bankaları, Eylül ayı başlarında bir Macar döviz kredisi davasında verilen bir CJEU kararının uygulanmasıyla mevcut döviz kredi sözleşmelerini yürürlükte tutmanın kapısını açmış olabileceğinden, toplam 9 milyar PLN (2 milyar AVRO) toplam döviz kredi düzeltme maliyetleriyle karşı karşıya kalabilir. Banka avukatları, ortalama merkez bankası NBP döviz kurunu öneriyor. Bu fiyat etiketi, finansal piyasa gözlemcisi KNF tarafından geliştirilen döviz kredisi uzlaştırma senaryosunun tahmini 35 milyar PLN (7,6 milyar EUR) maliyetinin oldukça altında ve birkaç olumsuz olasılıkta mevcut. (Parkiet)

 

BANKACILIK - Erste Securities analisti Lukasz Janczak'ın iddiasına göre, faiz oranlarını yüzde 1,5-2'ye çıkaran politikası ve Polonya bankalarının değerleme fiyatı, para politikası sıkılaştırma döngüsünün yalnızca bir başlangıcıdır ve Para Politikası Konseyi'nin faiz oranlarını 25-50 baz puan daha artırmaya karar vermesi halinde yüzde 20 daha yukarı çıkabilir. (Puls Biznesu)

 

PETROL VE GAZ - PKN Orlen, şirket hissedarlarının Perşembe günü yapılacak GM'de birleşmeye karşı oy vermesini bekleyen Lotos sendikalarından emsal Lotos'u devralmayı planlamasına karşı muhalefetle karşılaşabilir. Sendikalar, birleşme sonrasında şirketten ayrılması beklenen Lotos birimleri için, yönetimin sunduğu 2-3 yıl garanti yerine 8 yıl istihdam garantisi verilmesi için baskı yapıyor. (Parket)

PKN Orlen bir gecikme ile karşı karşıya kalabilir. Günlük Parkiet, Anwil'de devam eden çiftçi sendikaları protestosu nedeniyle Anwil kimyasal ünitesinde 1,3 milyar PLN (283 milyon Euro) nitrat gübresi teslimatında gecikme olabilir. (Parket)

 

BT – Borsada işlem gören Asseco grubu, bulut bilişim ve veri merkezi varlıklarını şu anda Polonya'da beş lokasyona sahip özel Asseco Cloud birimine taşıyor. CEO Lech Szczuka, şirketin bu hareketin bu işte önemli bir oyuncu olmasına izin vereceğini umduğunu, ancak Asseco'nun en büyük bulut platformlarıyla rekabet etmek yerine onlarla çoklu bulut modelinde işbirliği yapacağını söyledi. CEO, şimdilik Asseco Cloud'un grubun diğer bulut varlıklarını devralacağını, ancak gelecekte satın alma pazarında aktif bir oyuncu olmayı umduğunu söyledi. (Puls Biznesu)

 

ENERJİ - Günlük Parkiet gazetesi, Polonyalı enerji şirketlerinin yurtdışındaki yüksek enerji satışları sayesinde güçlü 3. çeyrek sonuçları gösterebileceğini gözlemliyor. Bu yüksek satışlar, Polonya'da kömürden üretilen enerjinin rekabetçi fiyatlarından kaynaklanıyor ve bu da yerel elektrik şirketlerinin, kömür fiyat eğilimlerinin piyasalar üzerindeki etkisini azaltan veya geciktiren uzun vadeli sözleşmelere dayalı olarak yerel madencilerden kömür satın alması gerçeğinden kaynaklanıyor. (Parket)

 

ENERJİ - PGE, Çek Cumhuriyeti ile devam eden bir anlaşmazlık nedeniyle bitişik linyit madenindeki madencilik faaliyetlerini durdurmak zorunda kalırsa, Turow güç blokları yalnızca yerel linyitin belirli parametreleriyle uyumlu olduğundan, Turow'daki elektrik santralini de kapatmak zorunda kalacaktır. (Rzeczpospolita)

 

GAYRİMENKUL – Borsada işlem gören emlak geliştiricisi Develia CEO’su Andrzej Oslizlo, ofis ve ticari mülk işinden ayrılacak ve konut projelerine odaklanacağını açıkladı. Konut geliştirme planları, ticari varlık satışlarından ve 100 milyon PLN (21.8 milyon Euro) tahvil ihracından finanse edilecek. Şirket, 2025 itibariyle yılda 3.000 daire satmayı planlıyor. Oslizlo, Develia'nın yerel bir geliştiriciyi devralmayı da planladığını söyledi. (Puls Biznesu)

 

TÜKETİCİ MALLARI - İsmi açıklanmayan bir kaynağın Rzeczpospolita gazetesinhe verdiği bilgiye göre, Koreli tüketici elektroniği devi Samsung, Polonya'yı büyük bir yatırım, muhtemelen bir çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi tesisi için, uygun ülke olarak görüyor. (Rzeczpospolita)

 

IMF, POLONYA'NIN 2021 GSYİH BÜYÜME TAHMİNİNİ ARTIRDI

Uluslararası Para Fonu (IMF), en son Dünya Ekonomik Görünümü'ne göre, Polonya'nın bu yıl için GSYİH büyüme tahminini Temmuz ayındaki yüzde 4,6'dan yüzde 5,1'e yükseltti.

IMF ayrıca Polonya için 2022 GSYİH tahminini yüzde 5,2'den yüzde 5,1'e düşürdü.

Raporun yazarları, Polonya'da yıllık ortalama TÜFE enflasyonunun 2021'de yüzde 4,4 olacağını ve yıl sonunda yüzde 5,0'a ulaşacağını yazdı. 2022 yılında ortalama yıllık enflasyon yüzde 3,3 olacak ve yıl sonunda yüzde 2,6'ya düşecek.

IMF'ye göre, Polonya'nın cari işlemler fazlasının 2021'de yüzde 2,3'e ve 2022'de yüzde 1,6'ya ulaşması bekleniyor.

 

ÇİN E-TİCARET PLATFORMU POLONYA'DA LOJİSTİK MERKEZİ AÇTI

Şirket, Çin merkezli bir çevrimiçi perakende hizmeti olan AliExpress'in Polonya'daki ilk bağımsız lojistik merkezini açtığını söyledi.

Salı günü yapılan basın açıklamasına göre, Polonya'nın merkezindeki Lodz yakınlarında bulunan 10.000 metrekarelik bir lojistik merkezin 11 Kasım'dan önce faaliyete geçmesi planlanıyor.

Basın açıklamasında atıfta bulunulan Orta ve Doğu Avrupa CEO'su Gary Topp, "Polonya, Orta ve Doğu Avrupa'daki bölgesel merkezimizdir ve AliExpress için bölgedeki ilk lojistik merkezi için doğal bir yatırım tercihiydi." dedi.

Merkezin başlatılması, şirketin açıklamasına göre, büyük olasılıkla Varşova, Lodz, Poznan, Krakow ve Katowice gibi önemli şehirlere ertesi gün teslimatlar dahil olmak üzere üç gün içinde Polonya'da teslimatlara olanak sağlayacak.

Yeni lojistik merkezi ayrıca Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya ve Almanya gibi yakın pazarlara da hizmet verecek.

 

HONG KONG, POLONYA KANATLI ÜRÜN İTHALATINA YASAĞI KALDIRILDI

Baş Veteriner Müfettişliği Salı günü yaptığı açıklamada, Hong Kong'un Polonya'da kuş gribi tespit edildikten sonra Polonya kümes hayvanları ve kümes hayvanı ürünleri ithalatına getirilen yasağı kaldırdığını duyurdu.

Hong Kong'un veterinerlik hizmetleri tarafından 7 Ekim'de alınan karar, Polonya'nın 34 bölgesinden ürün ithalatını kapsıyor.

Eylül ayının sonlarında Polonya, kümes hayvanlarında yüksek derecede patojenik kuş gribi virüslerinden arınmış statüsünü yeniden kazanmak için Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'ne bir beyanat gönderdi.

Polonya, 339 hastalık salgınının tespit edildiği 2020-2021'de kuş gribinden sert bir şekilde etkilendi. Sonuncusu 9 Ağustos 2021'de bildirildi.

 

ŞİRKETLERİN DÜŞÜK ÇALIŞAN TERCİHİ İŞÇİLER İÇİN REKABET GETİREBİLİR

Bir İK şirketi olan Ranstad, Salı günü yayınlanan bir ankette, Polonyalı şirketler, yerel işgücü piyasasında çalışan devir hızı düşmeye devam ederken personel için rekabet etmek zorunda kalabilir.

Anketin yazarları, son 6 ayda Polonyalı çalışanların yalnızca yüzde 19'unun işini değiştirdiğini, bu çeyrekte 1 puanlık bir düşüşle işverenleri personel için rekabet etmeye zorlayabileceğini belirtti.

Ranstad, aktif olarak yeni iş arayanların (yüzde 10'dan yüzde 9'a) ve iş arayanların (yüzde 48'den yüzde 45'e) sayısının da düştüğünü yazdı. Ankete katılanların yüzde 46’sı yeni iş aramadıklarını söyledi (çeyrekte yüzde 3 arttı).

Yeni iş arama nedenleri sorulduğunda, katılımcıların yüzde 41'i ücret, yüzde 37'si istihdam koşullarından ve yüzde 36'sı mesleki ilerlemeden bahsetti. Yüzde 41, yalnızca uzaktan çalışma aradıklarını belirtti.

Ankete göre, iş değiştirme konusundaki isteksizlik, düşük iyimserlik, yeni bir Covid-19 dalgası beklentileri ve artan enflasyondan kaynaklanıyor.

Ranstad, bilgisayar destekli anketi 16-27 Ağustos tarihlerinde 1.000 Polonyalı temsili bir örneklem üzerinde gerçekleştirdi.

 

WSE'NİN WIG VE WIG20 ENDEKSLERİ YENİ REKOR SEVİYELERDE

WSE'nin Salı günü bildirdiğine göre, Varşova Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (WSE) en eski endeks olan WIG Salı günü yüzde 0,37 artarak tarihin en yüksek değerine ulaşırken, WIG20 yüzde 0,61 artarak üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

WIG 74.736.92 noktada ve WIG20 2.472.33 noktada kapandı.

Eski endeks, 16 Nisan 1991'de WSE'nin ilk işlem seansında tanıtıldı, WIG20 ise 16 Nisan 1994'te piyasaya sürüldü.

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

BAŞBAKAN, POLEXIT'E İLİŞKİN MUHALEFET SÖZLERİNİ YALAN OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Polonya Başbakanı muhalefeti Polonya'nın bloğu zayıflatmak amacıyla AB'den ayrılmak istediği yalanlarını yaymakla suçladı.

Budapeşte'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Mateusz Morawiecki, "Sevgili muhalefetimiz, AB'den ayrılarak Polonya'nın, Avrupa Birliği'nin zayıflamasına neden olmak istediğimizi ima etmeye çalışıyor. Bu açıkçası sadece yalan haber değil, daha da kötüsü AB'yi zayıflatmak için söylenen yalanlardan ibarettir."

Morawiecki, Visegrad Grubu (Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan) ve Mısır devlet başkanının toplantısı için Budapeşte'deydi.

"Bu aldatma, tamamen yanlış bir varsayıma dayanıyor, insanlar diğer üye devletlerin Anayasa Mahkemelerinin (TK) kararlarını Polonya TK'nin verdiği kararlara çok benzeyen kararları okuyamıyorlar" diye devam etti. .

Polonya Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz hafta AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya anayasasına uymadığına karar vererek Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Morawiecki, artan sayıda Batılı politikacı ve medyanın hükümetinin sesini duyduğunu da sözlerine ekledi.

Siyaset sokakta değil, arkadaşlarla işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan işbirliği ve uyumlu eylem yoluyla olur” dedi.

Pazar günü, muhalefet lideri Donald Tusk tarafından Anayasa Mahkemesi kararına yanıt olarak çağrılan Varşova'nın merkezinde bir gösteri düzenlendi, ardından Morawiecki Facebook sayfasında Polexit hakkında konuşmanın "sahte haber" olduğunu yazdı.

 

POLONYA HÜKÜMETİ BELARUS SINIRINDA DUVAR İNŞA ETMEK İSTİYOR

İçişleri Bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, Polonya hükümetinin Polonya'nın ve AB'nin dış sınırlarını korumak için Belarus sınırına yüksek bir bariyer inşa edilmesine ilişkin bir yasa tasarısını onayladı.

Geçen hafta, Polonya koalisyon hükümetinin baskın partisi Hukuk ve Adalet'in lideri Jaroslaw Kaczynski, şu anda yürürlükte olan geçici koruyucu önlemlerin yerini sağlam bir bariyerin alması gerektiğini söyledi.

Mariusz Kaminski Twitter'da, "Şimdi Sejm'e (alt meclis) gönderilecek olan taslak, bir izleme sistemi ve hareket sensörleri ile yüksek, sağlam bir bariyer inşa edilmesini sağlıyor."

Verdiği demeçte Kaminski, "Alexander Lukashenko rejimi tarafından alınan önlemler, Polonya hükümetinden kesin bir yanıt talep etti."

Kaminski, çitin gerekli olduğunu çünkü "sınırda daha fazla sınır muhafızı, asker ve polis olmasına rağmen yasadışı göçmenlerin sınırı geçme girişimlerinin sayısının azalmadığını" söyledi.

Bakan, yasanın Polonya sınırına yönelik tehdit nedeniyle Hukuk Dergisi'nde yayınlandıktan bir gün sonra yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.

Polonya, Belarus'tan Polonya'ya geçen Orta Doğulu ve Afrikalı göçmenlerin akışını durdurmak için mücadele ediyor. Hükümet, iddiaya göre AB'de yaşayabilecekleri vaadi altında, ülkenin cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko tarafından Belarus'a davet edildiklerini söyledi.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus hükümetini Brüksel'in Minsk'e uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla göçmenleri sınırın ötesine itmekle suçladı.

Polonya'da Belarus sınırına yakın bölgelerde 2 Eylül'den beri olağanüstü hal uygulanıyor. Basının olağanüstü hal kapsamındaki bölgeyi ziyaret etmesi yasak.

 

POLONYA SINIR MUHAFIZLARI, BELARUS’UN SINIRA DAHA FAZLA GÖÇMEN GETİRDİĞİNİ SÖYLEDİ

Polonya Sınır Muhafızları Salı günü yaptığı açıklamada, Belarus güvenlik servislerinin ülkenin Polonya sınırına daha fazla göçmen grubu getirdiğini söyledi.

Sınır Muhafızları, göçmenlerin sınırda toplandığını gösteren bir video da yayınladı.

Polonya, iddiaya göre AB'de yaşayabilecekleri vaadiyle ülkenin diktatörü Alexander Lukashenko tarafından Beyaz Rusya'ya davet edilen Orta Doğulu ve Afrikalı göçmen akışını durdurmak için mücadele ediyor.

Polonya Sınır Muhafızları Twitter'da "Belarus servisleri bugün sınıra daha fazla göçmen grubu getiriyor" dedi.

Kendileriyle röportajlar yapıyor, doğaçlama sahneler kaydediyorlar” denildi.

Sınır Muhafızları, "Muhtemelen yakında Belarus servislerinin web sitelerinde başka bir senaryo videosu görünecek" dedi.

Ekli video, bir grup göçmenin bir sınır çitinin arkasında toplandığını, üniformalı Belaruslu memurların hazırda beklediğini ve diğer bazı kişilerin grubu cep telefonlarıyla videoya kaydettiğini gösteriyor.

Videoda Polonyalı bir memurun göçmenlere Polonya'ya girmek için resmi bir sınır kapısına gitmeleri gerektiğini söylediği de görülüyor.

Ağustos ayından bu yana, Sınır Muhafızları Polonya-Belarus sınırını yasa dışı yollardan geçmeye yönelik 16.000'den fazla girişimi engelledi, bunlardan 5.000'i yalnızca Ekim ayında gerçekleşti. Yaklaşık 1.500 göçmen şu anda Polonya gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

2 Eylül'de Polonya, göçmen kriziyle başa çıkmak için Belarus sınırında olağanüstü hal ilan etti.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'nun hükümetini, Brüksel'in Minsk'e uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla Orta Doğu'dan göçmen getirmek ve ardından onları AB sınırına itmekle suçladı.

 

POLONYA ANAYASASININ AB HUKUKU ÜZERİNDEKİ ÜSTÜNLÜĞÜNE İLİŞKİN KARAR RESMİ HALE GETİRİLDİ

Polonya Anayasa Mahkemesi'nin AB anlaşmasının bazı hükümlerini Polonya anayasasıyla uyumsuz bulan bir kararı, ülkenin Hukuk Dergisi'nde yayınlandıktan sonra kanunlaşacak.

Yeni yasa, hukukun üstünlüğünden çevreye kadar bir dizi çatışmanın baskısı altında olan Polonya ile AB arasındaki ilişkileri daha da zorlayabilir.

Avrupa Komisyonu (AK) Başkanı Ursula von der Leyen, kararla ilgili ciddi endişesini zaten dile getirmişti ve hizmetlerine kararın hızlı ve derinlemesine bir analizini yapmalarını söylemişti.

Karar ayrıca, Polonya'nın artık bloğun diğer 26 üyesiyle aynı kuralları kabul etmeyeceği için yasal bir Polexit'e yol açabileceğine dair muhalefet ve toplumun bir kısmı arasında korkuları da körükledi.

Kararın yayımlanması, Varşova ile Brüksel arasında olabilecek olası bir uzlaşmayı da ortadan kaldırıyor. Siyasi uzmanlar, Polonya hükümetinin yayın tehdidini AB ile müzakerelerde pazarlık kozu olarak kullanabileceğini öne sürmüştü.

Yayın, Polonya'nın Ulusal Yeniden Yapılanma Planının geleceğini de gölgeleyebilir.

Polonya, AB pandemi kurtarma fonunu nasıl harcayacağını belirleyen multi-milyar euroluk planı için hala yeşil ışığı bekliyor. Ancak Avrupa Komisyonu hala Polonya'nın harcama planını inceliyor ve bazı politikacılar gecikmenin Brüksel'in Polonya'daki hukukun üstünlüğü konusundaki endişelerinden kaynaklandığını iddia ediyor.

 

ALT MECLİS KOMİSYONU, SENATO'NUN PAZAR GÜNÜ TİCARET DEĞİŞİKLİĞİNE GERİ DÖNDÜ

Büyük mağazalar ve süpermarket zincirleri tarafından sömürülen Pazar ticaret yasalarındaki bir boşluğu kapatan yasayı sulandıran bir Senato değişikliği, alt meclisin sosyal politika ve aile komitesinin desteğini kazandı.

Polonya'nın muhafazakar hükümeti tarafından 2018'de getirilen Pazar günü ticaret yasağı, onu aşmanın yeni yollarını bulmaya devam eden perakendeciler tarafından yavaş yavaş aşındırıldı. En son fikir, yasağın posta hizmetleri sunan satış noktaları için geçerli olmadığını belirten bir hüküm kullanmaktı.

Büyük süpermarket ve indirim mağaza zincirleri, işlerini haftanın yedi günü devam ettirebilmek için bu hizmetleri sunmaya başladı.

Boşluğu kapatan yeni, daha kısıtlayıcı yasa, mevzuatta kendi değişikliklerini yapan Sejm, alt meclis ve Senato üst meclisinden geçmiştir.

Sejm'in sosyal politika ve aile komitesi Salı günü, posta hizmetlerinin toplam işletmeyi oluşturan pay eşiğini yüzde 50'den yüzde 40'a indiren bir Senato değişikliğini destekledi.

Komite ayrıca iki teknik değişikliği destekledi, ancak dördünü reddetti.

2020'den itibaren mağazalar yılda yalnızca yedi Pazar günü açılabilir. Yasak, posta servisleri dışında pastane ve dondurmacılar, benzin istasyonları, çiçekçiler, gazete bayileri ve kafeler için geçerli değildir.

 

POLONYA’DA SALI GÜNÜ 2.118 YENİ KORONAVİRÜS VAKA OLDU, 49 ÖLÜM

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Polonya Pazartesi günü bildirilen 903 vakaya karşı son 24 saat içinde Salı sabahına kadar 2.118 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 49 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 795 ventilatöre karşılık ventilatöre bağlı 239 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 2.423'ten 2.615 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 104.753 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.670.180 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 37.991.723 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.633.725 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Brüksel: Avrupa Komisyonu, Salı günkü 20 Afgan Grubu zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Afganistan ve komşu ülkelere ek 700 milyon avroluk acil yardım vereceğini söyledi.

Taahhüt, AB yöneticisinin Afganistan'daki temel hizmetlerin çökmesini ve gıdaların tükenmesini önlemeye yardımcı olmak için daha önce verdiği 300 milyon avroluk sözün ardından yeni finansman taahhüdünün toplam taahhüdünü 1 milyar avroya çıkarıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, "Afganistan'da büyük bir insani ve sosyo-ekonomik çöküşü önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız," dedi ve 15 Ağustos'ta Kabil'i ele geçiren İslami militanların önce AB'nin taleplerini karşılaması için uzun vadeli yardım için beş koşul gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Berlin: Şansölye Angela Merkel, Almanya'nın talep edilen kapsayıcılık standartlarını karşılamadığı için Taliban'ı Afganistan hükümeti olarak tanımaya henüz hazır olmadığını söyledi, ancak Berlin'in 600 milyon avroluk yardım sözünü yineledi.

Büyük ekonomilerden oluşan G20 grubundan liderlerin ve diğer uluslararası yetkililerin bir video konferansından sonra konuşan Merkel, liderlerin ayrıca Birleşmiş Milletler kurumlarına insani yardım sağlamak için tam erişim hakkı verilmesini talep ettiğini söyledi.

Merkel, Salı günü Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, "Tüm Birleşmiş Milletler kuruluşlarının sağlamak istedikleri insani yardıma erişmelerini talep ediyoruz." dedi.

 

Lizbon: İngiltere Brexit Bakanı David Frost, Salı günü Avrupa Birliği'ne, Kuzey İrlanda ile ticareti yöneten Brexit sonrası kurallarda "önemli bir değişiklik" yapılmasına izin vermesi için ateşli bir savunma yaptı ve yalnızca bunun ilişkilerinden olumsuzlukları azaltabileceğini söyledi.

AB'nin Brexit boşanma anlaşmasının bir kısmı üzerindeki bir çıkmazı çözme önerilerini sunması beklenmeden bir gün önce Frost, Brüksel Londra'nın bloğun geri adım atmaması durumunda anlaşmanın bazı koşullarından tek taraflı olarak feragat edebileceği konusunda bir kez daha uyardı.

Frost, kısmen İngiltere'nin 2016'da AB'den ayrılma oylamasının açıklaması ve kısmen de Brüksel'in kasıtlı olarak ilişkileri daha da karmaşıklaştırmaya çalıştığı suçlaması olan bir konuşmada, aylardır devam eden bir soruna bir kez daha çözüm için çağrıda bulundu.

 

Kiev: AB CEO'su Salı günü yaptığı açıklamada, Slovakya'nın Ukrayna için gaz arzını güvence altına almaya istekli olduğunu ve Avrupa Birliği'nin de stratejik bir doğal gaz rezervi arayışında olduğunu ancak uzun vadeli hedefin hem blok hem de Ukrayna için enerji bağımsızlığı olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna cumhurbaşkanı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, "Gaz arz güvenliği, gerekirse Avrupa Birliği'nden, örneğin hızlandırmaya istekli olan Slovakya'dan ters bir akışı içerecektir." Dedi.

Yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım çağrısında bulunarak, "Genel olarak, birlikte üzerinde çalıştığımız şey ... bağımsızlıktır; enerji bağımsızlığı Ukrayna ve Avrupa Birliği için hayati önem taşımaktadır."

Brüksel: Avrupa Birliği, hem tehdit altındaki stokların hem de bölgenin balıkçı filosunun hayatta kalma şansına sahip olduğundan emin olmak için Salı günü Baltık Denizi'nde morina ve ringa balığı avlarında kesintiye gitti.

AB'nin kuzey üye ülkelerinin birçoğunun açıklarındaki deniz, geçtiğimiz yıllarda kirlilik, yüksek su sıcaklıkları ve çok sayıda geminin çok az balık avlaması nedeniyle AB bakanlarını daha sert önlemler almaya zorladı. Önlemler kapsamında, bir zamanlar bol olan Batı morina balığı, gelecek yıl yüzde 88 oranında kesilecek, Doğu Baltık morina balığı ise iki yıl öncesine kıyasla yüzde 70 oranında oldukça düşük bir seviyede tutulacak.

 

 

MÜZİK VE SANAT REHBERİ

 

Müzeler, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar, filarmoni salonları ve kültür kurumları katı bir sağlık rejimine uymalıdır.

- Konser: 18. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması - 2. Etap, sabah ve akşam seansları. Ulusal Filarmoni, Konser Salonu, 10 Sienkiewicza St., Per., Cum. ve Cumartesi, 14, 15 ve 16 Ekim, 11:00 ve 17:00

 

- Konser: Chopin Zamanı serisinin bir parçası olarak piyano resitali. Programda: Fryderyk Chopin. ZPAF sanat galerisi, 8 Zamkowy Sq., Çar., Per. ve 13, 14 ve 15 Ekim Cuma, 18:00

 

- Müzikal: "Waitress", müzik ve sözleri Sara Bareilles'e ve librettosu Jessie Nelson'a ait bir müzikal. Kocası Earl ile kötü niyetli bir ilişki içinde olan bir fırıncı ve garson olan Jenna Hunterson'ın hikayesini anlatıyor. Jenna beklenmedik bir şekilde hamile kalınca doktoru Dr. Jim Pomatter ile bir ilişkiye başlar. Sıkıntılarından kurtulmanın yollarını ararken, bir turta pişirme yarışmasını ve büyük ödülünü bir şans olarak görüyor. Roma Müzikal Tiyatrosu, 49 Nowogrodzka St., Çar. ve Perşembe, 13 ve 14 Ekim, 19:00

 

- Konser: "Varşova Saksafon Orkestrası", Varşova Saksafon Orkestrası tarafından Pawel Gusnar ve The Whoop Group yönetiminde gerçekleştirilen konser. Programda: Manuel Palau, Modest Musorgski, Edward Grieg, Wojciech Kilar, George Gershwin, Wojciech Chalupka ve Krzysztof Koszowski. Fryderyk Chopin Müzik Üniversitesi, Konser Salonu, 2 Okolnik St., Çar, 13 Ekim, 19:00

 

- Opera: George Friederich Handel tarafından ilk Kraliyet Müzik Akademisi için bestelenen üç perdelik opera dizisi "Rodelinda". Libretto, Antonio Salvi'nin daha önceki bir librettosuna dayanan Nicola Francesco Haym'a aittir. Rodelinda uzun zamandır Handel'in en büyük eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Polonya Kraliyet Operası solistleri tarafından, Krzysztof Garstka yönetiminde capella regia Polona topluluğu ile seslendirildi. Royal Łazienki Parkı, Eski Orangery'deki Kraliyet Tiyatrosu, 1 Agrykola St., Cum. ve Cumartesi, 15 ve 16 Ekim, 19:00

 

- Konser: "Verdi, Mercadante, Tchaikovsky", Jerzy Semkow Sinfonia Iuventus Orkestrası tarafından Miroslaw Jacek Blaszczyk yönetiminde Lukasz Dlugosz (flüt) ile icra edilen senfonik konser. Programda: Giuseppe Verdi, Saverio Mercadante ve Pyotr Tchaikovsky. Polonya Radyosu Witold Lutoslawski Konser Stüdyosu, 59 Modzelewskiego St., Sat., 16 Ekim, 19:00

 

- Konser: Polonya Radyo Orkestrası tarafından Varşova'da Bassem Akiki yönetiminde Klaudiusz Baran (akordeon) ile gerçekleştirilen senfonik konser. Programda: Marta Ptaszynska, Bassem Akiki, Christoph Willibald Gluck ve Wolfgang Amadeus Mozart. Polonya Radyosu Witold Lutoslawski Konser Stüdyosu, 59 Modzelewskiego St., Paz., 17 Ekim, 18:00

 

- Sergi: "Hege Lonne", Polonya ile bağlantılı Norveçli sanatçının heykelleri, enstalasyonları ve video çalışmalarının yanı sıra 1980'ler ve 1990'lardan Varşova fotoğrafları sergileniyor. Hege Lonne (1961–2018) hem Polonya'da hem de Norveç'te yaşadı ve çalıştı, iki farklı kültürel çevreden ilham aldı. Trondheim'daki Kunstakademiet'te ve ardından Varşova'daki Güzel Sanatlar Akademisi'nde okudu. Varşova'daki Zacheta Ulusal Sanat Galerisi, 3 Malachowskiego Meydanı, 9 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa