Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 14.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

FRANSIZ ENERJİ GRUBU, POLONYA'DA NÜKLEER REAKTÖRLER İNŞA ETMEK İSTİYOR

EDF'nin Çarşamba günü bildirdiğine göre, Fransız devlet kontrolündeki enerji grubu EDF, Polonya hükümetine Polonya'da dört ila altı nükleer güç ünitesi inşa etmek için ilk ve bağlayıcı olmayan bir teklif sundu.

EDF bir basın açıklamasında, teklifin iki ila üç toplam kurulu güce sahip dört ila altı EPR'nin (Avrupa Basınçlı Reaktörü) mühendislik, tedarik ve inşaatını (EPC - Mühendislik, Tedarik, İnşaat) kapsadığını belirtti..

Fransız şirket, ilk teklifinin kurulum konfigürasyonları, endüstriyel diyagramlar, yerel tedarik zinciri geliştirme planları, maliyet tahminleri ve çizelgeler gibi programın tüm temel parametrelerini içerdiğine dikkat çekti.

EDF'ye göre her bir birimin inşası 25.000'e kadar iş yaratabilir.

EFD, teklifin Polonya hükümeti tarafından Ekim 2020'de kabul edilen Polonya Nükleer Güç Programı (PPEJ) hedeflerinin uygulanmasını desteklediğini söyledi.

Ayrıca, Avrupa'nın karbon nötrlüğü hedefi doğrultusunda Polonya'nın iddialı enerji dönüşüm planını destekleyen Polonya-Fransız stratejik ortaklığının ilkelerini tanımlamayı da amaçlıyor.

 

POLONYA ÇİKOLATA İHRACATINDA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ - RAPOR

Salı günü yayınlanan bir rapora göre Polonya, Almanya, Belçika ve İtalya'dan sonra dünyanın dördüncü en büyük çikolata ihracatçısı.

Polonyalı çikolata üreticisi Wedel'in kuruluşunun 170. yıldönümü vesilesiyle hazırladığı rapor, Polonya'nın denizaşırı çikolata satışlarının değerini 2,1 milyar ABD Doları veya küresel toplamın yüzde 7,3'ü olarak ortaya koyuyor.

Wedel, geçen yılın sonunda dünya çapında 106 milyar ABD doları olarak tahmin edilen ihracat değeriyle, hem küresel hem de yerel çikolata pazarlarının koronavirüs pandemisine rağmen büyüdüğünü bildirdi. Raporda atıfta bulunulan bir Euromonitor tahmini, pazarın 2025 yılına kadar yüzde 25'lik bir büyüme ile 133 milyar ABD doları değerinde olacağını tahmin ediyor.

Polonya pazarına ilişkin istatistikler, ülkenin çikolata sektörünün iyi durumda olduğunu gösteriyor. Nielsen ajansından alınan verilere atıfta bulunan Wedel, Haziran 2021'de iç pazarın değerinin yıllık %0,5 artışla 7,65 milyar PLN (1,67 milyar EUR) olduğunu bildirdi.

Wedel ayrıca 2020'de Polonya'nın küresel çikolata ihracatçıları arasında en hızlı büyümeyi kaydettiğini ve yıllık yüzde 13'e ulaşarak diğer pazar liderleri olan Fransa'nın (yüzde 6,8) ve Avusturya'nın (yüzde 6,6) büyüme oranının iki katından fazlasına ulaştığını bildirdi.

Wedel raporuna göre, Polonyalıların ortalama yıllık tüketimi çikolataya yılda 190 PLN (41,47 Avro) harcıyor ve ortalama yıllık tüketimleri 2007'deki 4 kg'dan şu anda yüzde 30 artarak 5,2 kg'a çıktı.

Wedel, Polonya'nın Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük çikolata pazarı olduğunu yazdı.

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

PETROL/GAZ Petrol ve gaz grubu Lotos'ta yüzde 1,92 hisseye sahip olan Norveçli devlet kredi kuruluşu Norges Bank, oylama talimatlarına göre 14 Ekim'de yapılacak olağanüstü genel kurul toplantısında (EGM) Gdansk rafinerisinin Lotos Asfalt birimine devredilmesi lehinde oy kullanacak. Puls Biznesu gazetesi, Polonya Devlet Hazinesi'nin oyların 4/5'ine ihtiyacı olacağından, kararın PKN Orlen-Lotos birleşme süreci için önemli olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda, Norges Bank, günlük olarak sorgulanan sektör uzmanlarını şaşırtan bir plan olan planlanan Lotos varlık satışına karşı oy kullanmayı planlıyor. (Puls Biznesu)

PETROL/GAZ - Petrol ve gaz şirketi olan Lotos, şirketin bu konuda şeffaf olmaması eleştirilerine cevaben şirketin sadece EGM'deki hissedarlardan koşullu bir onay almak istediği için planlanan satış öncesinde varlık değerlemeleriyle ilgili bilgi vermekten kaçındığını belirtti. Satış ancak yakıt devi PKN Orlen ile birleşme gerçekleşirse gerçekleşecek ve hissedarlar, daha fazla bilgi mevcut olduğunda bir sonraki GM'de varlık satışına son onaylarını verme fırsatına sahip olacaklar, şirket güvence verdi. (Parket)

 

BANKACILIK - Polonya'nın en büyük devlet bankası olan PKO BP'nin CEO’su Jan Emeryk Rosciszewski Bloomberg'e verdiği demeçte 4 Ekim'de uzlaşma teklifinin başlatılmasından bu yana CHF cinsinden ipotek borçlularından 6 binden fazla uzlaşma talebi aldığını söyledi. Yaklaşık 70 müşteriye geri gönderilen belirli çözüm önerileriyle birlikte, mali denetim kurumu KNF'deki tahkim mahkemelerine 300 kadar önerge verilmiş durumda. Rosciszewski, PKO BP'nin programın mevcut hızından memnun olduğunu ve teklifin mevcut sınırlı kapsamının, sistemi daha büyük hareket hacimlerini işlemeye hazırlamayı amaçlayan bilinçli bir çözüm olduğunu sözlerine ekledi. (Parkiet, Puls Biznesu)

 

Hukuk firması Bochenek & Wspolnicy'nin avukatı Wojciech Bochenek, Polonya'nın bu sonbaharda CHF kararlarında bir artış göreceğini tahmin ediyor. Bochenek, mahkemelerin oldukça tutarlı bir şekilde CHF ipotek anlaşmalarını iptal ettiğini ve eğilimin önümüzdeki aylarda "güçlenmesinin" beklendiğini kaydetti. ZBP bankacılık lobisinden alınan verilere göre şu anda Polonya mahkemelerinde yaklaşık 70 bin dava görülüyor. (Parket)

 

BANKACILIK - DGP günlük gazetesinin raporlarına göre, Hazine tarafından atanan iki yeni üye ile PKO BP'nin denetim kurulu ilk kez Çarşamba günü toplanıyor ve değişikliklerin bankadaki yönetim değişikliğini basitleştirebileceğini hatırlatıyor. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

BANKACILIK - Mali piyasa düzenleyicisi KNF, Polonya'nın en büyük kooperatif bankası Krakowski Bank Spoldzielczy'deki olası usulsüzlükler hakkında savcılığa bilgi verdi. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

YATIRIM FONLARI - Polonya'nın yatırım fonları, fon yöneticisi lobisi IZFiA'nın ön verilerine göre, Eylül ayında 0,4 milyar PLN'nin (87,3 milyon Euro) altında net giriş kaydetti ve bu, Nisan 2020'den bu yana en düşük sonuç. Sonuç, muhtemelen, yaklaşık olarak 1,2 milyar PLN (262 milyon EUR) çıkışlarla birlikte tahvil fonlarının performansının daha da bozulmasıyla yüklendi. Kurumsal tahvil fonları yaklaşık olarak net giriş kaydetti. 0,23 milyar PLN (50.2 milyon EUR). Parkiet, hisse senedi fonlarının bu dönemde 0,4 milyar PLN'nin (87,3 milyon Euro) üzerinde sermaye çektiğini ve bunun temel olarak yatırım fonu kurumu PKO TFI'ye yapılan girişlerden kaynaklandığını kaydetti. (Parket)

 

E-TİCARET - Wood & Co. analisti Lukasz Wachelko, Blue-chip e-ticaret platformu Allegro'nun Polonya pazarındaki büyümesinin, dünya devi Amazon'un Prime hizmetlerini Polonya'da başlatması nedeniyle frenlendiğini görebileceğini söylüyor. Yine de Amazon, iş ölçeğini birkaç kez artırsa bile iç pazarın önemli bir bölümünü Allegro'dan alamayacak, diye ekliyor Allegro'nun zaten iyi kurulmuş konumuna atıfta bulunarak. Polonyalı tüccarların şimdi Allegro'dan ayrılmaları ve Amazon ile işbirliğine geçmeleri pek olası değil. Amazon satış destek servisi Nethansa Sascha Stockem'in CEO'suna göre, Prime'ın lansmanının 4. çeyrekte satışları nasıl etkilediği bilindiğinde, 2022'nin başlarında bunu yapmaya daha istekli olabilirler. (Puls Biznesu, Parkiet)

Amazon Polonya Ülke Müdürü Mourad Taoufiki, Amazon'un Polonya'daki büyüme hızından memnun olduğunu söyledi. Amazon'da ürünlerini sunan Polonyalı satıcıların sayısı 2020'de 2,5 binin üzerindeyken "hızlı büyüyor" diyor. Taoufiki, Amazon Polonya'nın bayram sezonu öncesinde istihdamı artırdığını ve lojistik merkezlerinde 9 bin iş ekleyeceğini söyledi. (Puls Biznesu)

 

GAYRİMENKUL - On beş Polonyalı gayrimenkul geliştiricisi, üçüncü çeyrekte yıllık bazda %23 artış ve önceki aya göre %6,6 düşüşle 6.66 bin daire sattı. DM BOS analisti Maciej Wiewiorski, birçok geliştiricinin yüksek baz etkisi ve satış hacimleri pahasına marjları koruma veya artırma çabalarının artması nedeniyle her yıl satış düşüşleri yaşadığını söylüyor. Geliştiriciler, idari izinlerin alınmasındaki gecikmeler ve sınırlı arsa arzı nedeniyle üçüncü çeyrekte agresif bir satış politikasını sürdürmek konusunda isteksiz olduklarını da sözlerine ekledi. PKO BP analisti Wojciech Matysiak, çeyreklik bazda satışlardaki yavaşlamanın, yüksek apartman fiyatlarıyla birlikte zayıflayan talebe bağlanabileceğini belirtti. Son faiz oranlarındaki artışın ardından satışların 4. çeyrekte de yavaşlayabileceğini de sözlerine ekledi. (Parket)

 

GAYRİMENKUL - Polonya'nın başkenti Varşova’da, danışmanlık şirketi Cresa'ya göre üçüncü çeyrekte kiralanan ofis hacmi yıllık yüzde 36 artışla yaklaşık 149.3 bin metrekareye ulaştı. 2021 ilk 9 ayında 398,1 bin metrekareden fazla ofis alanı kiralandı. (Rzeczpospolita)

 

İNŞAAT - Polonyalı inşaatçılar, artan inşaat malzemesi fiyatları nedeniyle bazı sözleşmelerinin kârsız hale geleceğinden ve bazı durumlarda sözleşmeyi feshetmenin daha iyi bir seçenek olacağından şikayet ediyorlar. İnşaat sektörü lobisi PZPB, sözleşmelerde daha verimli endeksleme mekanizmaları talep ediyor. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

BT - Şirket temsilcileri, şirketlerin artan ekipman fiyatları ve Asya'dan zamanında teslimatla ilgili artan sorunlar nedeniyle teklif verme konusundaki isteksizliği nedeniyle BT ekipmanı ihalelerinin yavaşlaması bekleniyor. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

AK BAŞKANI, ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI ÜZERİNE İLAVE ADIMLAR ATABİLECEKLERİNİ SÖYLEDİ

Von der Leyen'in açıklaması, Polonya Anayasa Mahkemesi'nin (TK) geçen hafta verdiği, AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya anayasasına uymadığı ve Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğinin sorgulandığı yönündeki kararıyla ilgilidir.

AB hukukunun ulusal hukuk üzerindeki üstünlüğü, AB üyeliğinin temel bir ilkesidir, dolayısıyla buna yönelik herhangi bir meydan okuma, Polonya ile Brüksel arasında ciddi bir anlaşmazlığı ateşleyebilir.

Brüksel'deki bir basın toplantısında, AB Enerji Komiseri Kadri Simson gazetecileri Von der Leyen'in duyuruyu yaptığı Komiserler Koleji'nin Çarşamba günü yaptığı toplantının özü hakkında bilgilendirdi.

Simson'a göre, AK başkanı Komisyonun amacının Polonya vatandaşlarının haklarının korunmasını ve diğer tüm vatandaşlar gibi hepsinin AB'nin faydalarından yararlanabilmelerini sağlamak olması gerektiğini söylemişti.

Simson, Von der Leyen'in TK kararının ayrıntılı bir analizinin yapıldığını ancak ilk değerlendirmenin ciddi sorunlara yol açacağını vurguladığını söyledi. Von der Leyen ayrıca, yeni bir ihlal prosedürü, AB fonlarının ödenmesini düzenleyen bir koşulluluk mekanizmasının uygulanması ve AB Antlaşması'nın 7. Maddesinin yaptırımı altındaki bir prosedür de dahil olmak üzere çeşitli yanıtlar sunmuştu.

 

BAŞBAKAN, AB PARLAMENTOSUNDA ANAYASA DURUMU KONUSUNDA BİLGİ VERMEK İSTİYOR

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Parlamentosu başkanına, Polonya'nın anayasasının AB yasalarından önce geldiğini söyleyen son bir yüksek mahkeme kararına ilişkin Polonya'nın konumunu sunmak için meclise hitap edip edemeyeceğini sordu.

Anayasa Mahkemesi (TK) geçtiğimiz hafta AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya anayasasına uymadığına karar vererek Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Yeni yasa, hukukun üstünlüğünden çevreye kadar bir dizi çatışmanın baskısı altında olan Polonya ile AB arasındaki ilişkileri daha da zorlayabilir.

Ancak hükümet sözcüsü Piotr Mueller'e göre Morawiecki, Polonya'nın davasını AB parlamentosuna sunmak istiyor.

Mueller Çarşamba günü Twitter'da, "Başbakan @MorawieckiM, Polonya'nın planlanan parlamento tartışması sırasındaki konumunu sunabilmesi için bir sonraki oturuma katılması için Avrupa Parlamentosu başkanına bir önerge gönderdi" dedi.

Polonyalı özel yayıncı RMF FM'e göre, Avrupa Parlamentosu önümüzdeki hafta Mahkemenin kararını tartışacak.

 

KACZYNSKI, HÜKÜMETTEN İSTİFA EDECEĞİNİ SÖYLEDİ

Polonya iktidar koalisyonunun baskın partisi Hukuk ve Adalet (PiS) lideri Jaroslaw Kaczynski, partisine daha fazla zaman ayırmak için hükümetten ayrılacağını söyledi.

Ulusal güvenlik ve savunma işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Kaczynski, bir çok zaman Polonya'nın en güçlü politikacısı olarak kabul ediliyor.

PAP kaynaklarına göre, PiS meclis grubunun Çarşamba günü yaptığı bir toplantıda, 2022'nin başında hükümet görevinden ayrılacağını söyledi.

Kaynaklardan birine göre Kaczynski, kararının parti üzerinde daha fazla kontrole duyulan ihtiyaçtan kaynaklandığını söyledi.

Bir PiS milletvekili verdiği demeçte, "(PiS) başkanı, başbakan yardımcısının görevi nedeniyle parti merkezinde haftada sadece bir kez bulunabileceğini belirtti, bu yetersiz" dedi.

Kaczynski Eylül ayında savunma mevzuatı üzerinde çalışabilmesi için bu yıl hükümette kalacağını söylemişti.

Kaczynski o zaman verdiği demeçte, "Bu tasarılar yasalaşma sürecindeyken veya kabul edildiğinde asıl işime, yani parti yönetimine dönüp dönmemeyi değerlendireceğim." dedi

 

POLONYA, BELARUS SINIRINDAKİ BASKI VE PROVOKASYONLAR KONUSUNDA AB'Yİ YENİDEN BİLGİLENDİRDİ

Polonya'nın AB daimi temsilcisi, AB büyükelçilerini Polonya-Belarus sınırında artan göç baskısının yanı sıra Belarus üniformalı servislerinden gelen provokasyonlarda artış konusunda bir kez daha bilgilendirdi.

PAP, kapalı bir toplantıda Andrzej Sados'un AB'deki mevkidaşlarına Belarus'tan gelen yasadışı sınır geçiş girişimlerinin sayısında büyük ve sürekli bir artış olduğunu söylediğini öğrendi. Ekim ayının başından bu yana, 6.000'den fazla girişimde bulunuldu (Eylül ayında ise 7.500).

Sados ayrıca, Polonya'nın sınır bölgesinde konuşlandırdığı kaynaklar nedeniyle çoğu girişimin başarısız olduğunu söyledi. Belarusluların göçmenleri taşırken ve yasadışı geçişler düzenlerken görülebildiği sınırı zorlama girişimlerini gösteren bir Polonya Sınır Muhafızları videosunu sundu.

Belarus servislerinin provokasyonlarının yoğunlaştığını ve son zamanlarda Belarus askerlerinin sınırı koruyan Polonyalı subaylara ateş açtığını, ancak neyse ki gerçek mühimmat kullanılmadığını da sözlerine ekledi.

Sados, Polonya'da sınırı geçen ve gözaltına alınan göçmenlerin çoğunun Irak, Afganistan, Suriye, Rusya ve Somali'den geldiğini ve bunların yüzde 44'ünün Polonya'da uluslararası koruma başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Polonya büyükelçisi, büyükelçilere Polonya'nın, direktörü yakın zamanda sınır bölgesini ziyaret etmiş olan AB sınır ve sahil güvenlik teşkilatı Frontex ile ve ayrıca krizin insani yönleri konusunda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile temas halinde olduğunu bildirdi.

 

PLANLANAN SINIR DUVARI İNŞAASI KONUSUNDA MİLLETVEKİLLERİ SÖZLÜ OLARAK ÇATIŞTI

Polonya-Belarus sınırına göçmenleri durdurmak için bir duvar inşa etmeyi öngören bir hükümet tasarısı, muhalif politikacıların eleştirilerine hedef oldu.

Salı günü hükümet, Polonya ve AB'nin dış sınırlarını korumak amacıyla Beyaz Rusya sınırına yüksek ve sağlam bir bariyer inşa etmek için İçişleri Bakanlığı tarafından öne sürülen yasa tasarısını hızlandırdı.

Polonya, Belarus'tan Polonya'ya geçen Orta Doğulu ve Afrikalı göçmenlerin akışını durdurmak için mücadele ediyor. Hükümet, iddiaya göre AB'de yaşayabilecekleri vaadi altında, ülkenin cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko tarafından Belarus'a davet edildiklerini söyledi.

Hükümetin 1,6 milyar PLN'ye (350 milyon Euro) mal olacağını tahmin ettiği duvar, göçmenleri durdurmak için inşa edilecek.

İçişleri Bakan Yardımcısı Maciej Wasik, Çarşamba günü yasa tasarısıyla ilgili bir meclis tartışması sırasında, şu anda uygulanan geçici koruyucu önlemlerin "diğer tarafta göç çabalarını destekleyen bir düşmanımız olmasaydı kesinlikle yeterli olacağını" söyledi.

Polonya'nın duvarı "mümkün olan en kısa sürede" inşa etmek istediğini de sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra inşaat başlayacak” dedi.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski Salı günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın Belarus sınırı boyunca dikenli tel çit inşa etmeye başladığını, ancak hareket sensörleri ve izleme sistemi ile gelecek duvarın sınır güvenliğini daha da artıracağını söyledi.

Ancak Polonya'nın ana muhalefet partisi Civic Platform'dan (PO) bir milletvekili Joanna Kluzik Rostkowska, bir duvar inşa etmenin yararlarını sorgulayarak şunları söyledi: "

Diğer ülkelerden edinilen deneyimlerin bu tür bir korumanın "mükemmel olmadığını" gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Sol Parti milletvekili Andrzej Rozenek, Wasik'e duvarın maliyetinin nasıl hesaplandığını ve yüklenicinin nasıl seçileceğini sordu.

Cevap olarak Wasik milletvekillerine, tahminlerin azami harcama düzeyini öngördüğünü ve yüklenicinin kısa süre nedeniyle kamu ihalesi yoluyla olmasa da "şeffaf bir şekilde" seçileceğini söyledi.

PO lideri, eski bir başbakan ve Avrupa Konseyi eski başkanı Donald Tusk, meclis tartışmasının ardından gazetecilere partisinin tasarıya karşı oy kullanacağını söyledi.

"Bu duvar bir yıl veya üç yıl içinde inşa edilmeyecek, çünkü (hükümetin - PEİ'nin) niyeti iyi ve etkili bir bariyer inşa etmek değil. Niyetleri duygusal gösteriler yapmak ve herhangi bir kontrol olmaksızın yaklaşık 2 milyar PLN harcamak. "dedi.

PO'nun tüm güvenlik servislerinden ve hükümetten sınırları mühürlemek için "gerçek eylem" beklediğini ve bu tür "belirsiz girişimleri ve fikirleri" desteklemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus hükümetini Brüksel'in Minsk'e uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla göçmenleri sınırın ötesine itmekle suçladı.

Polonya'da Belarus sınırına yakın bölgelerde 2 Eylül'den beri olağanüstü hal uygulanıyor. Basının olağanüstü hal kapsamındaki bölgeyi ziyaret etmesi yasak.

 

POLONYADA ÇARŞAMBA GÜNÜ 40 ÖLÜM VE 2.640 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI RAPORLANDI

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Salı günü bildirilen 2.118 vakaya karşı, son 24 saat içinde Çarşamba sabahına kadar 2.640 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 40 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 818 ventilatöre karşı ventilatöre bağlı 239 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 2.615'ten 2.722 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 102.245 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.670.394 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 38.043.351 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.648.767 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Taipei/Pekin: Tayvan Savunma Bakanlığı, Pekin’i, Tayvan'ın hava savunma bölgesine yönelik saldırılarını barış ve istikrarı korumak için savunacağı konusunda, güçleri adaya çok yaklaşırsa Çarşamba günü Çin'i güçlü karşı önlemler konusunda uyardı.

Tayvan Savunma Bakanı geçen hafta yaptığı açıklamada, Tayvan'ın kendi toprakları olduğunu iddia eden Çin ile askeri gerilimlerin 40 yıldan fazla bir süredir en kötü durumda olduğunu ve Çin'in 2025 yılına kadar "tam ölçekli" bir işgal gerçekleştirebileceğini de sözlerine ekledi.

Çin'in 1 Ekim'de başlayan Tayvan'ın hava savunma kimlik bölgesine dört gün üst üste toplu hava kuvvetleri akınları düzenlemesinden sonra bildirildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı parlamentoya sunduğu bir raporda, güçlerinin "adaya ne kadar yakınlarsa, karşı önlemler o kadar güçlü" ilkesine bağlı kalacağını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

 

Priştine: Polisin Çarşamba günü Kosova'nın Sırp azınlığın yaşadığı bir bölgede kaçakçı olduğundan şüphelenilen kişilere düzenlediği baskınlar sonrasında düşman hale gelen kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanması sonucu on Sırp ve 10 polis memuru yaralandı.

Kosova polisi, Çarşamba günü çok sayıda kasabada kaçak malları ele geçirme amaçlı bir operasyon gerçekleştirirken, memurların Mitroviça'da direnişe ateşli silahlar ve el bombalarıyla karşılık verdiğini söyledi.

Polis şefi Samedin Mehmeti, çatışmalarda 10 polis memurunun yaralandığını söyledi. İçişleri Bakanı Xelal Svecla, polis operasyonunun "herhangi bir uyruğu hedef almadığını" söyledi.

 

Washington: Sosyal Demokratların şansölye adayı Olaf Scholz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Almanya'nın büyük olasılıkla Noel'den önce yeni bir hükümete sahip olacağını söyledi.

Aynı zamanda giden koalisyonda Alman maliye bakanı olan Scholz, Washington'da gazetecilere verdiği demeçte, şimdiye kadarki keşif görüşmelerindeki atmosfer çok yapıcı oldu. Projenin başarılı olabileceğinden emin olduğunu ve "Noel'den önce yeni bir hükümete sahip olacağımızı" söyledi.

IMF toplantısı için Washington'da bulunan Scholz, Yeşiller ve liberal Hür Demokrat ile yeni bir koalisyon hükümeti kurmayı umuyor

 

Teksas: Tamamen özerk bir Blue Origin roket gemisi, Çarşamba günü, "Star Trek" oyuncusu William Shatner'ı uzaydaki en yaşlı kişi yapacak olan planlı bir yörünge altı uçuşuyla Batı Teksas'ın kırsalındaki bir fırlatma alanından fırlatıldı.

90 yaşındaki Shatner, yaklaşık 11 dakika sürmesi beklenen bir uçuş sırasında uzaya çıkan en yaşlı kişi olmaya hazırlanıyor. Shatner ve üç mürettebatı, 60 fitlik (18.3 metre yüksekliğinde) beyaz New Shepard uzay aracıyla Blue Origin'in fırlatma sahasında, Teksas'ın kırsal batısındaki Van Horn kasabasının yaklaşık 32 km dışında havalandı.

Blue Origin, dört astronotun yaklaşık üç ila dört dakika ağırlıksızlık deneyimi yaşayacağını ve Dünya'nın yaklaşık 62 mil (100 km) üzerinde, Karman Hattı olarak bilinen uluslararası kabul görmüş uzay sınırının üzerinde seyahat edeceğini söyledi. Mürettebat kapsülü, paraşütlerle Teksas çölüne geri dönecek.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa