Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 15.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA MALİYE BAKANI 2022'DE BÜTÇE AÇIĞINI GSYİH'NİN %3'ÜNÜN ALTINDA BEKLEMEKTE

Maliye Bakanı, Polonya'nın bütçe açığının 2022'de AB'nin gerektirdiği GSYİH'nın yüzde 3'ünün altında olacağını söyledi ve hükümetin devasa Covid salgını harcamalarının ardından kamu maliyesini konsolide etme yolunda olduğunu da sözlerine ekledi.

Tadeusz Koscinski, Perşembe günü parlamentonun alt kanadı Sejm'e 2022 bütçe taslağı sundu.

Koscinski, "krizden çıkmamıza yardımcı olan yatırım yanlısı ve aktif bütçe politikasının uygulanmasına rağmen, 2022'de Maastricht yakınsama kurallarını zaten karşılayacağız" dedi.

Koscinski, "Avrupa Komisyonu tarafından kullanılan tüm harcamaları kapsayan en kapsamlı ifadeyle açığımız yüzde 3'ün altında olacak." dedi. Bu, kamu, sosyal ve yatırım harcamalarına zarar vermeden kamu maliyesini konsolide etmeye başladığımızı gösteriyor” dedi.

Koscinski, hükümetin politikası sayesinde Polonya ekonomisinin Covid pandemisinin neden olduğu kayıpları çoktan telafi ettiğini söyledi.

Maliye bakanı, "2022 bütçesinde, ekonominin daha fazla canlandırılması ve Polonyalılar için kilit sosyal programlar için ihtiyaç duyulan yatırım yanlısı önlemler için fon sağlıyoruz." dedi.

Bakana göre, Polonya gelecek yıl GSYİH'sının yüzde 5,75'ini sağlık hizmetlerine ve yüzde 2,2'sini savunmaya harcayacak ve tüm refah programlarını sürdürecek.

Hükümet, gelecek yıl 481.4 milyar PLN (105.2 milyar EUR) gelir elde etmeyi bekliyor ve harcama tahmini 512.4 milyar PLN (112 milyar EUR) seviyesinde. Beklenen bütçe açığı 30,9 milyar PLN (6,75 milyar EUR) veya GSYİH'nın yüzde 2,8'ine ulaşacak.

Taslak bütçe yasasına göre, Polonya ekonomisi gelecek yıl yüzde 4,6 büyüyecek ve enflasyon yüzde 3,3 olacak. Genel devlet borcu GSYİH'nın yüzde 56,6'sına ulaşacak.

 

BAŞBAKAN YARDIMCISI, LOTOS HAMLESİ İLE ENERJİ GÜVENLİĞİNİ GÜÇLENDİRECEKLERİNİ SÖYLEDİ

Polonya Başbakan Yardımcısı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Lotos petrol ve gaz şirketinin, emsal PKN Orlen ile planlı bir birleşme için gerekli olan kilit varlık yer değiştirme ve satışı için EGM kabulünün ulusal enerji güvenliğini güçlendireceğini söyledi.

Perşembe günü hissedarlar, Lotos rafineri varlıklarının grubun asfalt ünitesine taşınmasının yanı sıra yakıt ticareti, biyoyakıt, asfalt ve terminal ünitelerinin satışına karar verdiler. Bu, Avrupa Komisyonu tarafından Lotos'un Polonya'nın en büyük petrol ve gaz şirketi olan PKN Orlen tarafından devralınmasını onaylamasının bir koşulu olarak gerekliydi.

Jacek Sasin, "Lotos hissedarlarının Orlen ile birleşmeyi sürdürmeleri için yeşil ışık yakması, çok enerjili bir şirket kurma ve enerji güvenliğini güçlendirme yolunda çok önemli bir adım. Bizim gibi, pazar da rekabet edebilecek güçlü bir grup oluşturma duygusunu görüyor. uluslararası," dedi.

Bakan, Perşembe günü alınan kararın Orlen'in yakıt üretimi ve toptan satışı, yakıt lojistiği, perakende, havacılık yakıtı ve bitüm üretimi ile ilgili birleşmeye eşlik eden sözde çarelerin onaylanması için AK'ye başvurmasını da sağladığını da sözlerine ekledi.

Orlen-Lotos birleşmesi, Lotos Grubu'nda yüzde 53,19 hisseye sahip olan Polonya Devlet Hazinesi ile Şubat 2018'de imzalanan bir niyet mektubu ile başlatılmıştı.

 

POLONYA'NIN EN BÜYÜK BANKASININ CEO'SU İSTİFA ETTİ

Polonya'nın en büyük bankası olan PKO BP bankasının CEO'su görevinden ayrıldı.

2004 yılından bu yana Varşova Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören bankanın Perşembe günü yayınladığı bildiride, Jan Emeryk Rosciszewski'nin görevden istifasının 22 Ekim'den itibaren geçerli olacağı belirtildi. Ayrılması için hiçbir sebep gösterilmedi.

Haziran 2021'den bu yana görevi yürüten Rosciszewski, bankayı on yıldan fazla bir süredir yöneten Zbigniew Jagiello'nun yerini aldı.

Banka, denetleme kurulunun ayrıca banka yönetim kurulunun iki üyesini, Rafal Antczak ve Jakub Papierski'yi görevden aldığını yazdı.

PKO BP yaptığı açıklamada Perşembe günü ilerleyen saatlerde, şimdiye kadarki Alior Bank CEO'su Iwona Duda'nın PKO BP bankasının CEO vekili ve 23 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere CEO vekili olarak atandığını söyledi.

Banka, PKO BP'nin artık Polonya'nın finansal piyasa düzenleyicisi KNF'nin CEO'su olması için onay alacağını da sözlerine ekledi.

 

POLONYA'NIN AĞUSTOS AYINDA CARİ İŞLEMLER AÇIĞI YÜKSELDİ - MERKEZ BANKASI

Polonya Ulusal Bankası'nın Perşembe günü yayınladığı rakamlara göre, Polonya'nın cari işlemler açığı, Temmuz ayından sonra kaydedilen 1,55 milyar Euro'luk açık karşısında Ağustos 2021'den sonra 1,69 milyar Euro'ya yükseldi. Piyasa analistleri açığın 927 milyon Euro olmasını bekliyorlardı.

Polonya, mal ticaretinde 1,4 milyar Avro açık ve hizmetlerde 1,8 milyar Avro fazla verdi. Ancak birincil gelirde 2,2 milyar Avro açık ve ikincil gelirde 84 milyon Avro fazla verdi. Ağustos 2021'de mal ihracatı yıllık yüzde 19,4 arttı ve ithalat Ağustos 2020'ye göre yüzde 33 arttı.

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

AKARYAKIT / LOTOS, PKN ORLEN - Devlet, devlet kontrolündeki akaryakıt grupları Lotos ve PKN Orlen'in Perşembe günü yapılacak Lotos EGM'de planlanan birleşmesi için hayati önem taşıyan kararlar için yeterli desteği sağlamakta zorlanabilir. EGM'ye kaydolan tüm hissedarların etkinliğe fiilen katıldığı varsayıldığında, yüzde 80 destek gerekiyor. (Parkiet, Rzeczpospolita)

 

BANKACILIK, CHF KREDİLERİ - Kredi kuruluşu Santander BP hukuk departmanı başkanı Piotr Bodyl-Szymala, Polonya mahkemelerinin Eylül ayında Avrupa Adalet Divanı'nın Macaristan'da verdiği bu tür bir davada verdiği karar ışığında bazı CHF kredi davalarına yaklaşımlarını potansiyel olarak değiştirebileceğini söyledi. Puls Biznesu gazetesi. Bu karar, borçlunun iradesi mahkeme için bağlayıcı olmadığı için, böyle bir senaryo borçlu için ekonomik olarak faydalı olsa bile bir mahkemenin bir döviz kredisi sözleşmesini geçersiz kılmak zorunda olmadığını açıkça söylüyor. Ayrıca, Bodyl-Szymala'ya göre, bir mahkeme, şüpheli olduğunda ortalama merkez bankası NBP döviz kurunu uygulayabileceğinden, bir döviz kredisi sözleşmesini yürürlükte tutmak için araçlara sahiptir. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK / GETIN NOBLE BANK - KNF sözcüsü Jacek Barszczewski, bankanın bağımsız Tier'inde yakın zamanda bildirilen düşüş hakkında yorum yaparak, sorunlu borç veren GNB'nin finansal piyasa gözlemcisi KNF'nin sürekli denetimi altında kalmaya devam ettiğini, ancak şirket yönetiminin yetkinliğine büyük önem verdiğini söyledi. Tier 1 sermaye oranı yaklaşık yüzde 5,8'e veya Sermaye Gerekliliği Yönetmeliği'nde belirtilen seviyenin 0,2 puan altında. GNB'nin sermaye durumuyla ilgili her türlü sorunun lider hissedarı Leszek Czarnecki'ye yöneltilmesi gerektiğini kaydetti. (Parkiet)

 

BANKACILIK, CHF KREDİLERİ - Belirtilmeyen bir bankanın günlük Parkiet gazetesine kayıt dışı yaptığı açıklamada, tüm AB üye devletlerinin CHF ipotekleri için referans oran olarak LIBOR'u SARON oranıyla değiştirmeyi desteklediğini söyledi. İsmi açıklanmayan bir bankacı, bunun 2022'den itibaren SARON'a geçişi mühürlediğini söyledi. (Parkiet, Rzeczpospolita)

 

ENERJİ, NÜKLEER / EDF - Fransız enerji devi EDF, Polonya'nın ilk nükleer santralini tamamen kendi başına inşa etmek istiyor ve projeyi finansal olarak destekleyebilir, günlük Rzeczposplita, EDF'nin Polonya'da toplam 6.6-9.9 GW kapasiteli reaktörler için 4-6 EPR inşa etmek için bağlayıcı olmayan ilk teklifi hakkında kendi bulgularını yazıyor. (Rzeczpospolita)

 

İNŞAAT - Endüstri lobisi PZPB Büyük Polonyalı inşaat şirketleri, yaklaşan karayolu, demiryolu, enerji ve altyapı yatırımları dalgasından kaynaklanan inşaat malzemeleri ve hizmet fiyatlarındaki kontrolsüz artışlar nedeniyle finansal sonuçlarında ciddi bir bozulmayla karşı karşıya, diyor. (Rzeczpospolita, ön sayfa manşeti)

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

BAŞBAKAN, POLONYA'NIN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ DURUMUNU AP GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİNDE SAVUNDU

Polonya Başbakanı Perşembe günü parlamentoya, Polonya'nın AB'ye belirli yetkiler devretmesine rağmen egemenliğinden vazgeçmediğini ve anayasasına sadık kalmak istediğini söyledi.

Mateusz Morawiecki, Polonya anayasasının AB yasalarından önce geldiğine dair yakın tarihli bir Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin önümüzdeki Salı günü Avrupa Parlamentosu'nda yer alacağı bir tartışma öncesinde Sejm'e (parlamentonun alt meclisi) hitap etti.

Morawiecki, Polonya'nın AB üyelik anlaşmasında bloğa belirli yetkiler devrettiğini söyledi. "Bu yetkilere münhasır AB yetkileri diyoruz, bunlar kesinlikle tanımlanmış. Ama egemenlikten vazgeçmedik. Biz katılım anlaşmasında egemenlikten asla vazgeçmedik" dedi.

Başbakan, Polonya anayasasına sadık kalmak istiyorsa özerkliğini savunması gerektiğini söyleyerek devam etti ve "biz de bunu yapıyoruz. Biz de bunu savunuyoruz."

Morawiecki, Avrupa milletler topluluğunun "gerçek eşitlik"e dayanması gerektiğini söyledi.

"Bu yüzden 7 Ekim'deki Polonya Anayasa Mahkemesi Avrupa anlaşmalarını sorgulamadı, sadece Polonya egemenliğini savunmak için bir karar verdi ve üye devletlerin diğer bazı anayasa mahkemeleri gibi güzelce haklı çıkardı" dedi.

Muhalif politikacıların AB hukukunu ulusal mevzuatın üzerinde gördüğünü, ancak bu durumda Polonya'nın egemen bir ulus olmaktan çıkacağını da sözlerine ekledi. "Polonya o zaman soyut bir Avrupa süper devletinin bir bölgesi olurdu, ancak egemen bir Polonya olmazdı ve biz bunu istemiyoruz" dedi.

Morawiecki, "Bir başkenti Brüksel olan tek bir Avrupa devletine 'hayır' diyoruz, Brüksel'in merkezileşmesine 'hayır' diyoruz, bir Avrupa Birleşik Devletleri'ne 'hayır' diyoruz."

Avrupa'nın gücünün her zaman çeşitlilik olduğunu ve hükümetinin bu çeşitliliği desteklediğini savundu. Bu çeşitlilik aynı zamanda yasal düzenlerin çeşitliliğidir, aynı zamanda gelişme hızındaki ve kendimizi içinde bulduğumuz gelişim aşamasındaki çeşitliliktir” diye devam etti.

Başbakan, "Bu durumda, en önemli reformlardan birini - yargı sistemi reformunu - gerçekleştirdik ve bunun için AB ve ABAD (Avrupa Adalet Divanı) tarafından saldırıya uğruyoruz."

Morawiecki, "dünya görüşü devrimleri" uygulayan bir AB yerine sıradan vatandaşların sorunlarını çözen bir AB istediğini söyledi. "Bürokratların kaprisleri" yerine Polonyalılar da dahil olmak üzere 450 milyon vatandaşının çıkarlarını gözeten bir AB istediğini de sözlerine ekledi.

AB'nin demokratik kalması için ABAD yargıçları yerine üye devletlerin karar vermesi gerektiğini savundu. Yargıçlara saygı duyduğunu, ancak yeni bir düzen kurmanın onların işi olmadığını, sadece mevcut düzen içinde yargılamak olduğunu söyledi.

 

POLONYA BEYAZ RUSYA DİPLOMATINI GÖÇ KONUSU ÜZERİNE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞIRDI

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Polonya-Belarus sınırındaki kötüleşen durumu görüşmek üzere Perşembe günü Belarus maslahatgüzarını çağırdı.

Bakanlık sözcüsü Lukasz Jasina yaptığı açıklamada, Aleksander Czesnowski ile yapılan görüşmenin "Belarus'un eylemlerinin yarattığı tehditler ve riskler ve Polonyalı bir insani yardım konvoyunun Belarus'a girmesine izin vermeyi reddetmesi" ile de ilgili olduğunu söyledi.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'nun hükümetini, Brüksel'in Minsk'e uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla Orta Doğu'dan göçmen getirmek ve ardından onları AB sınırına itmekle suçladı.

Jasina, Czesnowski'nin Belarus servisleri tarafından Polonya'ya karşı yürütülen herhangi bir provokasyonu kabul etmeyi reddettiğini söyledi.

Jasina, "Belarus'un Polonya'ya karşı herhangi bir eylemde bulunduğunu reddetti, Polonya insani konvoyunun ülkeye girmesine izin verilmediği konusunda yorumda bulunmadı ve diğer birçok konuda yorum yapmadı." dedi.

Polonya, sınırın Belarus tarafında mahsur kalan göçmenlere yardım etmek için iki kez bir insani yardım konvoyu göndermeye çalıştı, ancak giriş talepleri Belarus tarafından göz ardı edildi veya reddedildi.

Belarus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Anatoly Glaz geçtiğimiz Çarşamba günü, Polonya'nın yardım konvoyları gönderme önerisinin "gerçeklik ve durumla ilgisi olmayan, politik ve popülist bir retorik" olduğunu söyledi.

Jasina ayrıca Polonya'nın Belarus güvenlik servislerinin sınırdaki kışkırtıcı davranışlarını doğrulayan delilleri Belarus'a ve halka açıklamaya devam edeceğini söyledi.

Kanıt sunmaktan çekinmiyoruz” dedi. Belarus'un yanıt verme şekli onun seçimidir" dedi.

Czesnowski, iddiaya göre Belarus güvenlik servisleri tarafından sınıra yakın bir yerde ateş açılmasının ardından geçen hafta Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmelere de katıldı.

Polonya, Belarus'tan Polonya'ya geçen göçmen sayısının artması nedeniyle Belarus sınırı boyunca olağanüstü hal ilan etti.

Ağustos ayından bu yana Polonya Sınır Muhafızları, Polonya-Belarus sınırını geçmeye yönelik 10.000'den fazla yasadışı girişimi engelledi ve 1.500 göçmen gözaltına alındı ve mülteci merkezlerine götürüldü.

 

BAKAN, POLONYA'NIN AB FONLARI İÇİN MÜCADELEYE HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Bir hükümet bakanı, Polonya'nın fonlart olmadan da idare edebileceği halde AB fonları için savaşacağını iddia etti.

Polonya'nın bazı AB fonlarına erişimi konusunda soru işaretleri, Brüksel ve Varşova arasındaki bir dizi önemli anlaşmazlık nedeniyle ortaya çıkmaya başladı.

Polonya Anayasa Mahkemesi'nin, ülke anayasasının AB hukuku üzerindeki önceliğine ilişkin yakın tarihli bir kararının, Avrupa Komisyonu'nun Polonya'nın Ulusal İyileştirme Planını kabulünü etkileyebileceği yönünde spekülasyonlar var.

Plan, Polonya'nın ülkenin Covid pandemisinin etkilerinden kurtulmasına yardımcı olmayı amaçlayan AB fonlarına 23,9 milyar Euro hibe ve 34,2 milyar Euro kredi dahil olmak üzere 58,1 milyar Euro'ya kadar nasıl harcama yapmayı planladığını ortaya koyuyor.

Kültür bakan yardımcısı Jaroslaw Sellin Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Polonya kesinlikle AB fonları olmadan idare edebilir, ancak onlardan vazgeçmeyi planlamıyoruz." dedi.

Bu yılki bütçe fazlasının 80 milyar PLN'ye (17,4 milyar Euro) ulaşması muhtemel olmasına rağmen, Polonya'nın hakkı olan fonlar için savaşmaktan vazgeçmeyi planlamadığını da sözlerine ekledi.

Sellin, "Bu fonlar için hem 2021-2027 mali perspektifinden hem de Ulusal İyileşme Planı açısından savaşacağız ve onları bize ait oldukları gibi alacağız." dedi.

Polonya, Ulusal Kurtarma Planı taslağını 3 Mayıs'ta Avrupa Komisyonu'na sundu ve fonlara erişilebilmesi için AB'nin onayını gerekiyor.

Avrupa Ekonomik İşlerden Sorumlu Komisyon Üyesi Paolo Gentiloni, bir süre önce Brüksel ile Varşova arasında Polonya'nın Ulusal İyileşme Planına ilişkin müzakerelerin, AB hukukunun üstünlüğünü sorgulayan Polonya tarafından tasarlandığını öne sürdü.

 

POLONYA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI BRÜKSEL'İ AŞIRI GÜÇ KULLANMAKLA SUÇLADI

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Komisyonu'nun (AK), Polonya hükümetini karşı çıktığı politikalar uyguladığı için cezalandırmaya çalışırken "Avrupa yasalarını çiğnediğini" iddia etti.

Pawel Jablonski, Perşembe günü Fransız gazetesi Le Figaro'ya verdiği röportajda, AK'nin altı yıl önce parlamento seçimlerinin ardından iktidara gelmesinden bu yana Polonya'nın Hukuk ve Adalet (PiS) hükümetine karşı olumsuz bir önyargı gösterdiğini söyledi.

Jablonski, "Her şey hükümetimizin yönetmeye başladığı 2015'te başladı" dedi. "Yasal anlaşmazlıklar, özellikle adalet sistemimizin reformuyla ilgili olanlar, liberallerin, solun ve merkezin egemen olduğu bir Birliğin ortasında muhafazakar bir hükümet olduğumuz gerçeğiyle ilgili siyasi ve ideolojik güdülerden açıkça kaynaklanmaktadır.

Jablonski, "Aynı reformlar liberal partiler tarafından uygulanmış olsaydı, sorunsuz bir şekilde kabul edileceklerdi" dedi.

Bakan Yardımcısı, AK'nin kendisine göre politikacıların kimin yargıç olması gerektiği üzerinde etkili olduğu Fransa veya Almanya'ya farklı standartlar uyguladığından şikayet etmeye devam etti.

Jablonski, "Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Adalet Divanı, yetki alanlarının ötesine geçiyor, Avrupa yasalarını çiğneyenler onlar" dedi.

Bakan yardımcısı, Polonya Anayasa Mahkemesi'nin AB anlaşmalarının bazı hükümlerinin ülke anayasasıyla çeliştiğini belirten ve AB hukukunun ulusal düzenlemeler üzerindeki üstünlüğünü sorgulayan yakın tarihli bir kararını savunmaya devam etti.

Jablonski, "Bir ülkenin en yüksek yasası olan anayasa geçerli olmalıdır." Dedi. "Fransız ve Alman sistemlerinde açıkça görülüyor."

Bakan yardımcısı ayrıca AK'yi "siyasi gündemini ilerletmek için" Polonya'ya yönelik AB kurtarma fonlarını alıkoymakla da eleştirdi.

"Komisyon, adalet sistemi reformu yaparsak fonları serbest bırakmayacağını açıkça öne sürüyor" dedi.

Bu kararın hiçbir hukuki dayanağı yoktur” dedi.

Jablonski, AK'nin AB üye ülkeleri üzerinde daha fazla etki kazanmaya çalışıyor olabileceğine dair endişelerini de dile getirdi.

"Bu sürüklenmeyi durdurmazsak, Komisyon anlaşmaları yok sayarak canının istediğini yapabilecek" dedi.

"Avrupa Birliği tarihinde çok önemli bir an. 27 egemen devletten oluşan bir Birlik olarak mı kalacağız yoksa tek bir süper devlet mi olacağız?" diye sordu.

 

POLONYA, RUSYA'NIN BELARUS SINIRINDAKİ GÖÇ KRİZİNE MÜDAHİL OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Polonyalı üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Rusya'yı Polonya'nın Belarus sınırındaki göç krizine karışmakla suçladı.

Ulusal Güvenlik Departmanı direktörü Stanislaw Zaryn, Rusya'nın, Belarus hükümeti tarafından düzenlenen bir operasyonda yüzlerce göçmenin Belarus'tan Polonya'ya geçmeye çalıştığı durumla bağlantılı olmaktan kaçınmak istediğini de söyledi.

Zaryn Perşembe günü verdiği demeçte, "Bize göre, göç krizi Rusya'nın önemli desteğiyle devam ediyor."

Polonya, Belarus sınırını güçlendirerek bu ülkeyi istikrarsızlaştırma girişimlerinin başarısız olacağına dair bir sinyal veriyor” dedi.

Zaryn'e göre, Polonya sınırını geçmeye çalışan önemli sayıda göçmen Rusya'dan Belarus'a gönderilirken, Moskova "hava taşımacılığı merkezlerinden biri". Bazı göçmenlerin Rusya'dan Belarus'a gönderildiklerini zaten kabul ettiklerini açıkladı.

Yetkili, Polonya'nın elinde Rusya'nın sınırda olup bitenlere katılımını doğrulayan somut kanıtlar bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Zaryn, Moskova'nın eylemlerinin "Rusya'nın bölgemize uyguladığı enerji baskısının artması" gibi birçok alanda görünür olduğunu da söyledi.

Kuzey Akım 2'nin mümkün olan en hızlı başlangıcını kazanmak için Rusya tarafından manipüle edilen gaz fiyatlarıyla AB'ye şantaj yapma girişimlerine de değindi.

"Bunlar, Belarus-Rus tarafının Polonya'ya karşı giderek daha agresif hale geldiğini gösteren bir yapbozun unsurları" dedi ve "hem göç baskısı hem de tüm bağlam, durumu ciddi olarak değerlendirmemize neden oluyor" diye ekledi.

Polonya, Belarus'tan Polonya'ya geçen Orta Doğulu ve Afrikalı göçmenlerin akışını durdurmak için mücadele ediyor. Hükümet, göçmenlerin Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko tarafından AB'de yaşayabilecekleri sözüyle iddiaya göre Beyaz Rusya'ya davet edildiğini söyledi.

Polonya hükümeti, göçmenleri durdurmak için Polonya-Belarus sınırına bir duvar inşa etmek istiyor.

 

ALT MECLİS (SEJM) BELARUSYA SINIR DUVARI PROJESİNİ ONAYLADI

Sejm (alt meclis) Perşembe günü, Polonya-Belarus sınırına Belarus'tan Polonya'ya girmeye çalışan göçmenleri durdurmak için bir duvar inşa edilmesini sağlayan bir yasayı oyladı.

Yasa bir çekimser oyla 274-174 oyla kabul edildi.

Hükümet, duvarın ve yardımcı altyapısının 1,6 milyar PLN'ye (350 milyon Euro) mal olacağını tahmin ediyor.

Salı günü hükümet, Polonya'nın ve AB'nin dış sınırlarını korumak amacıyla Beyaz Rusya sınırında yüksek ve sağlam bir bariyer inşa edilmesini sağlayan bir yasa taslağını hızlandırdı.

Polonya, Belarus'tan Polonya'ya geçen Orta Doğulu ve Afrikalı göçmenlerin akışını durdurmak için mücadele ediyor. Hükümet, iddiaya göre AB'de yaşayabilecekleri vaadi altında, ülkenin cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko tarafından Belarus'a davet edildiklerini söyledi.

 

BELARUSYA SINIRINDA BİR GÖÇMEN CESETİ BULUNDU

Yerel polis sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, muhtemelen Belarus'tan Polonya'ya geçmeye çalışan bir göçmen olan genç bir adamın cesedinin Polonya-Belarus sınırına yakın bir yerde bulunduğunu duyurdu.

Tomasz Krupa, kimlik belgelerine göre 24 yaşındaki Suriye uyruklu adamın cesedinin, olağanüstü hal kapsamına giren Podlaskie eyaletinin Klimowka kasabası yakınlarında bulunduğunu söyledi.

Bölge savcılığı ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

Krupa, cesedin Çarşamba günü bir polis helikopteri tarafından yürütülen rutin bir devriye sırasında bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Adamın üzerinde bulunan belgelerin daha önce Belarus'ta bulunduğunu kanıtladığını söyledi.

Sözcü, "15 Eylül tarihli vize belgelerini bulduk. Görünüşe göre adam Belarus'a Eylül ortasında girmiş."

Polonya, Belarus'tan Polonya'ya geçen Orta Doğulu ve Afrikalı göçmenlerin akışını durdurmak için mücadele ediyor. Hükümet, göçmenlerin Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko tarafından AB'de yaşayabilecekleri sözüyle iddiaya göre Beyaz Rusya'ya davet edildiğini söyledi. Basının OHAL kapsamındaki alana girmesi yasaklandı.

 

POLONYALILAR PANDEMİ HAKKINDA DAHA RAHAT, ANKET

Polonyalılar genel olarak pandemiden korkmuyor ve dördüncü dalganın ivme kazanmasına rağmen ülkenin virüsle başa çıkabileceğine inanıyor.

IBRiS tarafından Rzeczpospolita gazetesi için yürütülen bir ankette, Polonyalıların neredeyse yarısı, artan sayıda enfeksiyon ve hastaneye yatışa rağmen Polonya'nın koronavirüs salgınının son dalgasına iyi hazır olduğuna inanıyor.

Yüzde 34,1'i ifadeye katıldığını söylerken, yüzde 15,3'ü genel olarak iddiaya katılıyor.

Rzeczpospolita, "Bu, şu ana kadar ankette bu tür yanıtların en yüksek yüzdesi" diye yazıyor.

Gazete, Polonya'nın pandemiyi yönetmeye hazır olup olmadığı konusunda yalnızca yüzde 38,3'ünün kritik olduğunu ve yüzde 17,9'unun şiddetle kritik olduğunu yazıyor.

Sosyal psikolog Prof. Zbigniew Necki makale için "Şu anda Polonyalılar için gerçeklerin beklentilerden daha az önemli olduğunu gösteren tipik bir hüsnükuruntu" dedi.

Necki'ye göre, "insanlar pandemi ile yaşamaya alıştı ve bu konuda daha az duygusallar."

Enfeksiyon sayıları Eylül ayının sonunda günde yaklaşık 1.000'e yükseldi ve Çarşamba günü bildirilen 2.640 yeni vaka ile istikrarlı bir artış gösteriyor. Sağlık bakanı, enfeksiyonların ay sonunda günde 5.000'e çıkacağını tahmin ediyor.

 

POLONYA PERŞEMBE GÜNÜ 3.000 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI VE 60 ÖLÜM BİLDİRDİ

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Çarşamba günü bildirilen 2.640 vakaya karşı son 24 saat içinde Perşembe sabahına kadar 3.000 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 60 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 831 ventilatöre karşı ventilatöre bağlı 248 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 2.722'den 2.796 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı da 111.191 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.671.199 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 38.051.598 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.651.359 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Beyrut: Perşembe günü Beyrut'ta altı Şii, geçen yıl şehrin limanını delip geçen patlamayı araştıran yargıcın görevden alınmasını talep etmek için toplanan Hizbullah ve müttefiki destekçilerine düzenlenen saldırıda vurularak öldürüldü.

Lübnan'daki 1975-90 iç savaşının ön cephesinde gerçekleşen ve bu çatışmayı anımsatan sahneleri çağrıştıran çekim, 2008'den bu yana Beyrut'taki en ölümcül sivil şiddet olayını işaret ediyor.

Ayrıca, hükümetin tarihteki en dramatik ekonomik çöküşlerden biriyle mücadele çabalarını baltalayan felaket Ağustos 2020 patlamasına ilişkin soruşturmayla ilgili derinleşen bir krizin altını çiziyor.

İran destekli Hizbullah ve müttefiki Şii Emel Hareketi, Suudi Arabistan ile yakın bağları olan bir Hıristiyan partisi olan Lübnan Güçlerini (LF) saldırıyı düzenlemekle suçladı.

 

Kongsberg: Polis Perşembe günü yaptığı açıklamada, Danimarkalı bir Müslüman'ın Norveç'te bir kasabada beş kişiyi öldürdüğünden şüphelenildiği ok ve yay saldırısının bir "terör eylemi" olduğunu söyledi.

Müfettişler, şüphelinin Çarşamba akşamı saldırıların gerçekleştiği Kongsberg belediyesinde yaşayan 37 yaşındaki Espen Andersen Braathen olduğunu açıkladı.

Bir polis avukatı Reuters'e verdiği demeçte, Braathen'in kurbanları öldürdüğünü kabul ettiğini söyledi. Avukatı yalnızca Braathen'in polisle işbirliği yaptığını ve ayrıntılı bir ifade verdiğini doğruladı.

Üst düzey bir yetkili, polisin ok, yay ve diğer silahlarla gerçekleştirilen saldırılardan önce şüphelide radikalleşme belirtilerinden endişe duyduğunu söyledi.

Yaşları 50 ile 70 arasında değişen dört kadın ve bir erkeğin hayatını kaybetmesinin ardından Kongsberg genelinde bayraklar yarıya indirildi. Görevli olmayan bir polis memuru da dahil olmak üzere üç kişi de yaralandı.

 

Amman: Suriye'deki İran destekli güçler Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Suriye'nin Humus eyaletindeki Palmira bölgesi üzerinde Çarşamba akşamı düzenleyeceği bir saldırıya, bir hafta içinde bu tür ikinci saldırıda güçlü bir şekilde yanıt vereceklerini söyledi.

Suriye Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, bir iletişim kulesini hedef alan ve bazı maddi kayıplara neden olan saat 23.34'te meydana gelen saldırıda bir askerin şehit olduğu belirtildi..

İsrail, Şam'ın hava savunma sistemlerinin Humus kırsalı üzerinde bir İsrail füze saldırısını önlediğini, altı Suriye askerini yaraladığını ve bir miktar maddi hasara yol açtığını bildirmesinden günler sonra gelen saldırılar konusunda sessiz kaldı.

Suriye savunma bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail füzelerinin Suriye-Irak sınırındaki Tanf bölgesinde üslenen ABD kuvvetlerinin üzerinde Ürdün hava sahası üzerinde uçtuğu belirtildi.

İsrailli ve bölgesel askeri uzmanlar, son saldırıların, amacı İran'ın Suriye'deki artan yerleşimini yavaşlatmak olan yüzlerce İsrail baskınına sahne olan, son yıllarda düşük yoğunluklu bir çatışmanın tırmanmasının bir parçası olduğunu söylüyor.

Lübnan Hizbullah'ı da dahil olmak üzere Tahran destekli güçler, 2011'de patlak veren Suriye ihtilafında Devlet Başkanı Beşar Esad'a yardım etmek için konuşlandırıldığından beri bir varlık oluşturdu.

 

 

MÜZİK VE SANAT REHBERİ

 

 

Müzeler, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar, filarmoni salonları ve kültür kurumları katı bir sağlık rejimine uymalıdır.

 

- Konser: 18. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması - 2. Etap, sabah ve akşam seansları. Ulusal Filarmoni, Konser Salonu, 10 Sienkiewicza St., Cum. ve Cumartesi, 15 ve 16 Ekim, 11:00 ve 17:00

 

- Konser: Chopin Zamanı serisinin bir parçası olarak piyano resitali. Programda: Fryderyk Chopin. ZPAF sanat galerisi, 8 Zamkowy Sq., Cum., Cts. ve Paz., 15, 16 ve 17 Ekim, 18:00

 

- Müzikal: "Waitress", müzik ve sözleri Sara Bareilles'e ve librettosu Jessie Nelson'a ait bir müzikal. Kocası Earl ile kötü niyetli bir ilişki içinde olan bir fırıncı ve garson olan Jenna Hunterson'ın hikayesini anlatıyor. Jenna beklenmedik bir şekilde hamile kalınca doktoru Dr. Jim Pomatter ile bir ilişkiye başlar. Sıkıntılarından kurtulmanın yollarını ararken, bir turta pişirme yarışmasını ve büyük ödülünü bir şans olarak görüyor. Roma Müzikal Tiyatrosu, 49 Nowogrodzka St., Cum. ve Cumartesi, 15 ve 16 Ekim, 19:00

 

- Opera: George Friederich Handel tarafından ilk Kraliyet Müzik Akademisi için bestelenen üç perdelik opera dizisi "Rodelinda". Libretto, Antonio Salvi'nin daha önceki bir librettosuna dayanan Nicola Francesco Haym'a aittir. Rodelinda uzun zamandır Handel'in en büyük eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Polonya Kraliyet Operası solistleri tarafından, Krzysztof Garstka yönetiminde capella regia Polona topluluğu ile seslendirildi. Royal Łazienki Parkı, Eski Orangery'deki Kraliyet Tiyatrosu, 1 Agrykola St., Cum. ve Cumartesi, 15 ve 16 Ekim, 19:00

 

-Konser: Miroslaw Jacek Blaszczyk yönetiminde Jerzy Semkow Sinfonia Iuventus Orkestrası tarafından Lukasz Dlugosz (flüt) ile icra edilen "Verdi, Mercadante, Tchaikovsky" senfonik konseri. Programda: Giuseppe Verdi, Saverio Mercadante ve Pyotr Tchaikovsky. Polonya Radyosu Witold Lutoslawski Konser Stüdyosu, 59 Modzelewskiego St., Sat., 16 Ekim, 19:00

 

- Konser: Polonya Radyo Orkestrası tarafından Varşova'da Bassem Akiki yönetiminde Klaudiusz Baran (akordeon) ile gerçekleştirilen senfonik konser. Programda: Marta Ptaszynska, Bassem Akiki, Christoph Willibald Gluck ve Wolfgang Amadeus Mozart. Polonya Radyosu Witold Lutoslawski Konser Stüdyosu, 59 Modzelewskiego St., Paz., 17 Ekim, 18:00

 

- Sergi: "Hege Lonne", Polonya ile bağlantılı Norveçli sanatçının heykelleri, enstalasyonları ve video çalışmalarının yanı sıra 1980'ler ve 1990'lardan Varşova fotoğrafları sergileniyor. Hege Lonne (1961–2018) hem Polonya'da hem de Norveç'te yaşadı ve çalıştı, iki farklı kültürel çevreden ilham aldı. Trondheim'daki Kunstakademiet'te ve ardından Varşova'daki Güzel Sanatlar Akademisi'nde okudu. Varşova'daki Zacheta Ulusal Sanat Galerisi, 3 Malachowskiego Meydanı, 9 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.

 

- Sergi: Polonya'nın önde gelen çağdaş Polonyalı sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve uluslararası alanda büyük beğeni toplayan bir sanatçı olan Wilhelm Sasnal'ın eserlerinden oluşan Polonya'daki ilk kişisel sergisi "Böyle Bir Manzara". Sergi, Polonyalı Yahudilerin tarihini, kültürünü ve mirasını araştıran bir sanat programının parçası. Shoah'ın ardından Polonya manzarasını tasvir eden yaklaşık 60 resim ve çizim sergilendi. Sasnal'ın çalışmaları, Holokost'un, Art Spiegelman'ın çizgi romanı "Maus" gibi tanık ifadelerinde olduğu kadar, materyal ve hafızaya alınmış görüntülerde kaydedildiği şekliyle tartışılıyor. POLIN Polonyalı Yahudiler Tarihi Müzesi, 6 Anielewicza St., 10 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa