Haberler

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 07.06.2021

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 07.07.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

POLONYA'NIN AKARYAKIT DEVİ AVRUPA'NIN EN BÜYÜK PETROKİMYA YATIRIMINI DUYURDU

Polonyalı petrol şirketi PKN Orlen, bu yüzyılda petrokimya alanındaki "en büyük yatırım" projelerinden birinde yeni bir üretim tesisi inşa edecek.

Orlen CEO'su, Plock kenti yakınlarındaki PKN Orlen rafinerisinde kurulacak Olefin III kurulumunun yaklaşık 13,5 milyar PLN (3 milyar Euro) fiyat etiketi ile geleceğini duyurdu.

Daniel Obajtek pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, "Bugün Avrupa'da 21. yüzyılın en büyük petrokimya yatırımının yapıldığı gün.’’ dedi.

‘’Üretimin 2025 yılında başlaması planlanırken, inşaatın 2024 yılına kadar bitirilmesi gerekiyor.

Fabrika 100 hektarlık bir alanı kaplayacak ve 10 bin kişiye iş sağlayacak.

 Obajtek, "Yatırım ithalatı dengeleyecek ve birçok petrokimya endüstrisinde güvenlik sağlayacak ... ve fiyat istikrarı da dahil olmak üzere bize istikrar sağlayacak," dedi.

PKN Orlen, projeden yıllık FAVÖK'e 1 milyar PLN-1 milyar (223 milyon Euro) artış bekliyor ve yatırım, şirketin 2018'de açıklanan geliştirme programının bir parçasıdır.

 

POLONYA YAKINDA PARA POLİTİKASINI NORMALLEŞTİRMEYE BAŞLAYABİLİR - RESMİ

Bir hükümet yetkilisi pazartesi günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın normal para politikasına dönebileceğini ve enflasyonu düşürmek için devlet yardım programlarına yapılan harcamaları azaltmaya başlayabileceğini söyledi.

Ülke, salgın sırasında ekonomiyi desteklemek için önemli miktarlarda para harcadı ve bu da enflasyonun yükselmesine sebep oldu.

Merkez bankasına göre, Polonya TÜFE'si Nisan sonunda %4,3 oldu.

Polonya Kalkınma Fonu (PFR) başkanı Pawel Borys, Rzeczpospolita gazetesine pazartesi verdiği demeçte, "Hem para politikasının normalleştirilmesi hem de ekonomiye verilen desteğin ölçeğinin enflasyon eğilimlerini artırmaması için geri çekilmesi gereken noktaya yaklaşıyoruz."

Son 12 ayda diğer ülkeler gibi Polonya'nın da "güçlü deflasyonist eğilimleri, durgunluğu, artan işsizliği ve şirket iflaslarını önlemek için" ekonomisine muazzam mali ve parasal teşvik sağladığını söyledi.

Borys, "Neyse ki, Polonya salgın öncesinde borç / GSYİH oranını 5 puan düşürdü ve şimdi de ekonomik büyüme sayesinde pandemi sırasında borçtaki sıçramayı oldukça hızlı bir şekilde telafi edeceğiz," dedi.

İhracat verileri Polonya ekonomisinin rekabet gücünü teyit ederken, salgın sonrası toparlanmanın önümüzdeki iki yıl içinde yatırımları canlandıracağını da sözlerine ekledi.

Bu sayede, Polonya'nın 2022'de GSYİH'da %5'in üzerinde bir büyüme görebileceğini ve bu yıl muhtemelen %4-5'lik bir artış yaşadığını düşünüyor.

Borys, "Polonya'daki ekonomik büyümenin dinamikleri muhtemelen Avrupa'nın en yüksek dinamiklerinden biri olacak" dedi.

 

POLONYA'NIN SANAYİ ÜRETİM ÇIKTISI NİSAN'DA YILLIK BAZDA %44,5 ARTTI- İSTATİSTİK OFİSİ

Merkezi İstatistik Ofisi (GUS) pazartesi günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın sanayi üretiminin Nisan 2021'de yıllık % 44,5 arttığını söyledi.

Nisan ayında sanayi üretimi aylık bazda %9,2 azaldı.

PAP tarafından anket yapılan ekonomistler, Nisan ayının sanayi üretiminin bir önceki yıla göre% 45.0 artmasını ve% 9.7 düşmesini bekliyordu.

Mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi Nisan'da yıllık% 44,7 artarken, aylık% 0,4 azaldı.

 

NİSAN'DA PERAKENDE SATIŞLAR ARTTI - İSTATİSTİK OFİSİ

Merkezi İstatistik Ofisi pazartesi günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın perakende satışlarının reel olarak yıllık % 21,1 arttığını ve Nisan 2021'de aylık % 7,7 düştüğünü söyledi.

PAP tarafından yapılan ankete göre ekonomistler, Nisan ayındaki perakende satışlarının yıllık % 26,6 reel olarak artmasını ve aylık% 3,6 azalmasını bekliyor.

Cari fiyatlarla satışlar Nisan'da %28,4 beklenen artışa kıyasla yıllık % 25,7 arttı.

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER BAŞLIKLARI

BAKIR / KGHM - Bakır devi KGHM, Sierra Gorda, Robinson ve Victoria mevduatları gibi stratejik yabancı varlıkları elinde tutmayı planlıyor, ancak dış varlıklardan sorumlu CEO yardımcısı Pawel Gruza, Parkiet gazetesine verdiği demeçte, madencilik varlıkları portföyünü başka bir yerde optimize edebilir. KGHM, Sierra Gorda madenindeki günlük işleme kapasitesini daha da iyileştirmeyi planlıyor. (Parkiet)

 

BANKACILIK / PKO BP - İsimsiz kaynaklar Puls Biznesu gazetesine Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki'ye, uzun süredir arkadaşı Zbigniew Jagiello'nun zorla istifa etmesinden sonra PKO BP'yi kimin yöneteceği konusunda bir seçim yapılacağını açıkladılar. Gazete, PKO BP yönetim kurulu üyeleri Jan Emeryk Rosciszewski ve Rafal Antczak'ın atanacak favoriler arasında olduğunu iddia ediyor. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK, DÖVİZ  KREDİLER - Mahkeme başkanı Magdalena Manowska ile bir röportajda Polonya Yüksek Mahkemesi, yaz tatili yaklaşırken böyle bir olay için belirli bir tarih üzerinde anlaşamamış olmasına rağmen "yakında" döviz kredileriyle ilgili yasal sorunları ele alacak, diyor. Temyiz Mahkemesi hukuk dairesi tarafından yürütülen konu üzerine en son sonuçsuz oturumda,kararı ertelemek için herhangi bir girişimde bulunulmadığını temin ediyor. (Rzeczpospolita)

KONUT İnşaat sektörü uzmanı Bartlomiej Sosna Polonya'daki Yeni Anlaşma reform paketinin Polonya'daki konut piyasasını istikrarsızlaştırabileceğini ve zaten artan daire talebini daha da artırarak fiyat artışlarını tetikleyebileceğini söyledi. (Parkiet)

 

İNŞAAT, POLONYA FIRSATI - Uzmanlar Damian Kazmierczak ve Bartlomiej Sosna “Önerilen projelerin çoğu sadece enerji, karayolu, demiryolu ve hidroteknik alanlarındaki daha önce duyurulan büyük yatırımların devamı olduğu için Polonya Yeni Anlaşma reform paketi inşaat sektörü için oyunu değiştirmez” dediler. Polonya, diğer zorlukların yanı sıra nitelikli işgücü sıkıntısı nedeniyle bu tür yatırımlar için son teslim tarihlerini karşılamakta zorlanabilir. (Parkiet)

 

REKLAM PAZARI - Polonya, medya grubu Agora'nın tahminlerine göre, ilk çeyrekte reklam harcamalarında yıllık %1,5 artışla 2,2 milyar PLN'ye (489 milyon Euro) ulaştı. Çevrimiçi reklam harcamaları %17,5 artarak yaklaşık 970 milyon PLN'ye (200 milyon Euro) yükseldi. (Rzeczpospolita)

 

EV ALETLERİ - Polonyalı ev aletleri üreticileri, metal fiyatlarının son iki ayda %40 artmasıyla birlikte çelik için yüksek çelik fiyatları ve daha düşük AB tarifeleri talep etmekten şikayet ediyor. (Rzeczpospolita)

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

Polonya ve Türkiye, NATO Hedeflerine Bağlı

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, pazartesi günü Türkiye'nin başkenti Ankara'da yaptığı açıklamada, Polonya ve Türkiye'nin NATO üyeleri olarak ortak hedefleri olduğunu ve bunların temelinin kendi güvenlikleri ve müttefiklerinin güvenliği olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Duda, her iki ülkenin de NATO'da güçlü ilişkiler geliştirmesinden memnun olduğunu söyledi.

Duda, "NATO'da birlikte çalıştığımızı ve ortak hedefleri paylaştığımızı görmekten memnuniyet duyuyorum. Bunların başlıcası, ülkelerimizin güvenliğini sağlamak ve ülkelerimizin çevresindeki bölgede ve diğer Kuzey ülkelerinde Atlantik İttifakına olabilecek her türlü askeri tehdidi ortadan kaldırmaktır."dedi.

Erdoğan, Polonya ve Türkiye'yi NATO'da "model ortak" olarak nitelendirerek, NATO güçlerinin konuşlandığı bölgelerde her iki ülkenin de güvenliğe büyük katkıları olduğunu vurguladı.

Türkiye'deki NATO misyonuna katıldığı için Polonya'ya teşekkür etti ve Türkiye'nin devam etmekte olan Nato Hava Polisi misyonu kapsamında Polonya'ya uçak göndereceğini duyurdu.

Duda, Polonya ve Türkiye'nin savunma sanayileri arasında devam eden işbirliğine de övgüde bulundu. Bu bağlamda, Türkiye'de kendisine eşlik eden Polonya savunma bakanı tarafından imzalanan 270 milyon dolarlık bir anlaşma kapsamında Polonya'nın Türk keşif ve saldırı İHA'larını satın alma kararına özellikle değindi.

Polonya ve Türkiye'nin, gizli savunma sanayii verilerinin karşılıklı korunmasına ilişkin bir anlaşma imzaladıklarını da sözlerine ekledi.

İHA anlaşması, Polonya'nın her biri 24 araç içeren dört Türk Bayraktar TB2 İHA bataryasının satın alınmasını öngörüyor. Bayraktarlar keşif çalışmaları için uyarlanmıştır ve güdümlü füzelerle de silahlandırılabilir. İlk pil önümüzdeki yıl Polonya'ya gelecek.

Anlaşma aynı zamanda teknoloji transferi maddelerini de içeriyor ve araçların Polonya'da servis edilmesini sağlıyor.

Erdoğan, Polonya'nın satın aldığı Bayraktar İHA'larının "Üç NATO ülkesi içinde en iyisi" olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin Polonya'ya ilgili teknolojiyi sağlayacağına dair güvence verdi.

Polonya'nın Türk İHA'larını satın alan ilk NATO devleti olduğunu sözlerine ekledi ve bu alanda Polonya ile daha fazla işbirliği planlarını açıkladı.

Duda, Erdoğan'la görüşmelerinin 14 Haziran NATO zirvesinden önce gerçekleştiğine, dolayısıyla Karadeniz bölgesinde güvenlik, Ukrayna, Suriye ve Libya'daki durum gibi konuları da ele aldığına dikkat çekti.

 

POLONYA BAŞBAKANI, TÜM AB-BELARUS UÇUŞLARINI ASKIYA ALMAK İÇİN AB'YE ÇAĞRI YAPTI

Başbakan Mateusz Morawiecki, Avrupa Konseyi'ni tüm AB-Belarus uçuşlarını askıya almaya çağıracağını duyurdu.

Başbakan, Belarus yetkililerinin bir Ryanair uçağını iddia edilen bir bomba tehdidi nedeniyle Minsk'e inmek için Atina'dan Vilnius'a zorla indirmesinden bir gün sonra konuşuyordu.

Yerde bir kez, muhalefet aktivisti Roman Protasevich ve ortağı tutuklandı.

Protasevich, geçen yıl Beyaz Rusya'nın cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'ya karşı büyük protestolar düzenlemeye yardımcı olmak için kullanılmasının ardından aşırılıkçı bir örgüt olarak kabul ettiği Telegram mesajlaşma uygulamasının Nexta kanalının kurucularından biridir.

Morawiecki, "Bu uluslararası terörizm eylemine, bir devlet terörü eylemine, bir devlet terörizmine ve Beyaz Rusya'nın işlediği inanılmaz bir devlet terörizmine net bir şekilde yanıt verebilmek için, bugün Avrupa Konseyi'ni tüm AB-Belarus uçuşlarını askıya almaya çağıracağım." dedi.

Uçağın "sahte bomba tehdidi bahanesiyle" inmeye zorlandığını da sözlerine ekledi.

Morawiecki'ye göre, Protasevich'in serbest bırakılmasının yanı sıra uçuş yasağının kaldırılması için ek bir koşul, Lukashenko rejimi tarafından tanınmayan Belarus'taki en büyük Polonya örgütü olan Beyaz Rusya'daki Polonyalılar Birliği'nin (ZPB) kısa süre önce tutuklanan aktivistlerinin serbest bırakılması olmalıdır. Tutuklular arasında sendika lideri Andzelika Borys da var.

Morawiecki, hapisteki ZBP aktivistlerinin, yalnızca Polonya kültürünü yaydığı için hapsedilen "sadık Belarus vatandaşları" olduğunu söyledi.

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau pazartesi günü yaptığı açıklamada, meseleyi, Polonya'nın Protasevich'in salıverilmesinde kararlılığı konusunda güvence verdiği Belarus muhalefet lideri Sviatlana Tsikhanouskaya ile görüştüğünü söyledi.

Rau Twitter'da "Sviatlana Tsikhanouskaya ile Polonya'nın Belarus yetkilileri tarafından işlenen bu devlet düzeyindeki terörizm eylemini kınaması hakkında konuştum. Belarus demokratlarıyla dayanışmayı ifade ettim," diye yazdı.

 

POLONYA, ÇEK BAŞBAKANLARI LİNYİT MADENİ SORUNUNU GÖRÜŞTÜ

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Çek mevkidaşı Andrej Babis, Çeklerin bir AB yüksek mahkemesi kararı ile kapatılmasını istediği Polonya Turow linyit madenini görüşmek üzere pazartesi günü Brüksel'de düzenlenen bir AB zirvesi öncesinde bir araya geldi.

Görüşmeden sonra Morawiecki, "Başbakan Babis'e tutumumuzun ne olduğunu söyledim." dedi.

Görüşmelerden önce Morawiecki, madenin ve bitişiğindeki elektrik santralinin kapatılmasının "ekolojik ve enerji felaketi" olacağını söyledi.

Morawiecki, "Umarım Çek ortaklarımız da anlar," diye ekledi.

Morawiecki'ye göre Polonya, Çeklerle müzakereler yürütmesine dayanarak konuyla ilgili "yeni koşullar" sundu.

Morawiecki günün erken saatlerinde Turow sorununun Polonya ile Çek Cumhuriyeti arasında yıllardır görülmeyen bir anlaşmazlık yarattığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Adalet Divanı (ABAD), Çek Cumhuriyeti'nin gündeme getirdiği çevresel kaygılar nedeniyle Çek sınırına yakın olan Turow linyit madeninin faaliyetlerini durdurmasını emretti.

Mahkeme, karara göre madenin nihai bir karar verilinceye kadar çalışamayacağını söyledi.

Ancak Morawiecki, Polonya'nın ABAD kararına uymayacağını açıkça belirtti.

 

POLONYA BAŞBAKANI, AB MAHKEMESİNİN LİNYİT MADENİNE YÖNELİK KARARINI "TEHLİKELİ" OLARAK NİTELEDİ

Polonya başbakanı, Avrupa Adalet Divanı'nın (CJEU) bir Polonya linyit madenindeki faaliyetlerin durdurulması çağrısında bulunan bir kararını "çok tehlikeli" olarak nitelendirdi.

Geçen hafta CJEU, Çek Cumhuriyeti'nin gündeme getirdiği çevresel kaygılar nedeniyle Çek sınırına yakın bulunan Turow madeninin faaliyetlerini durdurmasını emretti.

Mahkeme, karara göre madenin nihai bir karar verilinceye kadar çalışamayacağını söyledi.

Morawiecki, Polonya'nın ABAD kararına uymayacağını açıkça belirtti.

Mateusz Morawiecki, "Avrupa Adalet Divanı'nın kararı çok tehlikeli ... potansiyel çevresel tehdit perspektifinden ... hatta çevresel bir felaket tehdidi bile oluşturuyor," dedi.

"Aynı zamanda Polonya'nın enerji güvenliği ve orada çalışan 5.000 kişinin işini sağlamak için de tehlikelidir" diye ekledi.

Başbakana göre, Polonya'nın enerji arzının yüzde yedisine kadarı Turow'dan geliyor.

Morawiecki, Polonya hükümetinin bu tehditleri görmezden gelemeyeceğini, bu nedenle kesinlikle Çek tarafı ile müzakerelere başlayacağını ve Adalet Divanı'na yeni argümanlar sunacağını söyledi.

Başbakan, madenin sahibi PGE'nin (devlete ait bir enerji şirketi) Polonya-Çek anlaşmazlığının en önemli sorunlarından biri olan Çek yeraltı sularını koruyacak özel bir perde yapımını hızlandıracağını sözlerine ekledi.

Morawiecki, konuyu Çek mevkidaşı Andrej Babis ile görüşeceğini de söyledi.

Çek hükümetini müzakerelere başlamaya teşvik eden başbakan, "Siyasi ve diplomatik kazanımların, çok önemli bir ihtilaf olmasına rağmen, bu yerel tarafından sorgulanmasını istemeyiz." dedi

 

POLONYA'NIN SAĞLIK HARCAMASI AB'NİN EN DÜŞÜKLERİ ARASINDA

Polonya Ekonomi Enstitüsü (PIE) düşünce kuruluşunun bir raporuna göre Polonya, AB'de sağlık hizmetlerine en az harcama yapan ülkelerden biri.

Bulgu, birkaç yıl içinde sağlık hizmetlerine yapılan harcamaların artmasına rağmen geldi.

KAYİK uzmanları bir raporda, "Polonya, sağlık harcamaları söz konusu olduğunda AB üye ülkeleri arasında en alt sıralarda yer almaktadır."

"Polonya hem kişi başına hem de GSYİH'ya oranla sağlık hizmetlerine harcayabileceğinden daha az para harcıyor" dediler ve ülkenin kalkınma düzeyine göre çok düşük olan aynı bütçeyle tüm sistemi iyileştirmenin imkansız olacağını da eklediler.

PIE, sağlık harcamalarının Polonya'da nominal değerlerde artmasına rağmen, on yıldan fazla bir süredir GSYİH’ye oranı ile aynı seviyede, yani %6,2-6,6'da kaldığını belirtti.

PIE, "Polonya'da sağlık hizmetlerine harcanan fonların değeri, bu ülkeyi en düşük sağlık harcamasına sahip AB ülkeleri arasına yerleştiriyor," dedi.

PIE uzmanları, en son DSÖ verilerini aktararak, 2018'de Polonya'nın kişi başına sağlık hizmeti için 830 EUR harcadığını yazdı. "Bu, AB sağlık harcamaları liderleri tarafından kaydedilen ortalama kişi başına harcamadan altı kat daha az," dediler ve örneğin Lüksemburg'un kişi başına harcamalarının 5.227 Avroya ve Danimarka'nın toplam 5.269 Avroya ulaştığını da eklediler.

Uzmanlara göre, Polonya'nın sağlık harcamaları 2018'de GSYİH'nın %6,8'ine ulaşmış olmalıydı. " %6,3 ile %6,8 arasındaki fark çok önemsiz görünebilir, ancak bu 10,6 milyar PLN (2,4 milyar EUR) daha fazla veya yüzde 12,5 2018'deki tüm sağlık harcamaları. "

 

ASTRAZENECA AŞISI TESLİMATINDA GECİKME

Bir hükümet yetkilisi, önümüzdeki birkaç gün içinde Polonya'ya ulaşacak yüz binlerce AstraZenica aşısının gecikeceğini belirtti.

Ancak Başbakanlık Dairesi başkanı ve hükümetin aşılama programı tam yetkili temsilcisi Michal Dworczyk, bunun beklenen tek gecikme olduğunu da sözlerine ekledi.

"AstraZeneca pazartesi günü bize, bu hafta Polonya'ya varacak olan 800.000 aşı dozunun planlandığı gibi teslim edilmeyeceğini bildirdi" dedi.

Bu gecikmenin bazı aşılama merkezlerinin işleyişini etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Dworczyk, "Mayıs sonunda Polonya'ya 2 milyon Pfizer aşı dozunun ulaşacağını" ve bunun daha önce planlanandan neredeyse iki kat daha fazla olduğunu söyledi.

Bu arada, Hükümet Stratejik Rezervler Dairesi başkanı, pazartesi günü Polonya'ya 1,2 milyon doz Pfizer aşısının geldiğini söyledi.

Kuczmierowski, 330.000 doz Johnson & Johnson aşısının perşembe günü Polonya'ya ve cumartesi günü 259.000 doz Moderna aşısına ulaşacağını sözlerine ekledi.

Pazar günü hükümet web sitelerine göre, Polonya'da şu ana kadar 17.941.112 Covid-19 aşısı yapıldı. 5.597.165 kişi halihazırda iki doz Pfizer / BioNTech, Moderna veya AstraZeneca aşıları veya Johnson & Johnson'dan tek doz aşı ile aşılanmıştır.

 

POLONYA PAZARTESİ GÜNÜ 559 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI VE 17 ÖLÜM BİLDİRDİ

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Polonya, pazar günü bildirilen 1.075 vakaya karşı son 24 saatten Pazartesi sabahına kadar 559 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 17 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, sağlık sistemi, ventilatör kullanan 1.092 hasta dahil olmak üzere bir gün önce kaydedilen 7,943'ten 7,965 Covid-19 hastanesine yatışı, mevcut toplam 2.748 ventilatöre karşı ele alıyor.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 76 bin 649 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Resmi hükümet web sitesinde yayınlanan verilere göre, www.gov.pl., şimdiye kadar 2.627.679 kişi iyileşti.

 

--

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2023 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa